Dvě syrské nemocnice se v pondělí staly terčem leteckých útoků. Jednou z nich je nemocnice podporovaná Lékaři bez hranic (MSF) ve městě Ma'arat an-Numán. Organizace to potvrdila na svém twitterovém účtu. Útočníci zatím nejsou známi, některé zdroje ale uvádějí, že šlo o ruská letadla.
Podle OSN si útoky vyžádaly až 50 civilních obětí. Desítky dalších osob utrpěly zranění.
UN: Missile strikes on north Syria schools, hospitals kill 50 - @AFP https://t.co/pgMtyw41qm
Sami Lékaři bez hranic zatím uvádí osm pohřešovaných osob.
Jeden ze svědků z Ma'arat an-Numánu řekl, že tamní klinika je zcela zničena a že "mezi mrtvými jsou zřejmě všichni členové personálu". Lidé teprve odklízejí sutiny, které po čtyřpatrové budově zůstaly.
Podle zdrojů z MSF byla budova zasažena čtyřikrát při dvou těsně po sobě následujících útocích. "Vypadá to jako cílený útok na zdravotnické zařízení a my ho co nejostřeji odsuzujeme," uvedl vedoucí mise MSF Massimiliano Rebaudengo.
Až 40 000 lidí zůstává v aktivní oblasti konfliktu kvůli zničení nemocnice bez lékařské pomoci.
Nemocnice měla kapacitu 30 lůžek, dva operační sály, ambulanci a pohotovost. Pracovalo v ní 54 zaměstnanců. Lékaři bez hranic tuto nemocnici podporovali od září 2015 a pokrývali všechny potřeby nemocnice včetně dodávek zdravotnického materiálu a financování provozu.
“The destruction of the hospital leaves around 40,000 people without medical services in an active zone of conflict" pic.twitter.com/5Fg1N0xmPI
Zatím není jasné, jaká letadla na tuto nemocnici v provincii Idlib zaútočila. Podle SOHR byla ruská, jiné zdroje ale hovoří o syrských letadlech. Podle zdrojů televize al-Džazíra jsou za oběma útoky ruská letadla.
Další útok třinácti těžkých raket zasáhl i dětskou nemocnici ve městě Azáz v provincii Aleppo, nedaleko tureckých hranic. Po útoku na město zemřelo deset lidí a 30 utrpělo zranění.
Turecká armáda už třetím dnem pokračuje v ostřelování Azázu a turecký premiér Ahmet Davutoglu v pátek řekl, že Turecko nehodlá nechat město padnout do rukou Kurdů. O město bojují oddíly kurdských milicí YPG, které Ankara řadí k teroristickým organizacím, zatímco Spojené státy je považují za spojence v boji proti radikálům.
Kurdové se minulý týden zmocnili letiště u Azázu, ležícího asi deset kilometrů od turecké hranice. "Musí se z toho letiště stáhnout. Když to neudělají, postaráme se, aby to letiště nebylo použitelné," řekl Davutoglu.
Turci tvrdí, že nemocnici v Azázu zasáhlo sedm ruských raket a zemřelo tam nejméně 14 civilistů.
Už loni v říjnu byla terčem náletů nemocnice Lékařů bez hranic, a to v afghánském městě Kunduz. Útok si podle organizace vyžádal 22 obětí, dvanáct bylo pracovníků v samotné nemocnici a zbývajících deset byli pacienti.
MSF provozuje na severu Sýrie šest zdravotnických zařízení a přímo podporuje více než 150 zdravotnických středisek a nemocnic na celém území Sýrie, zvláště pak v obléhaných oblastech. Jde převážně o provizorní nemocnice bez personálu Lékařů bez hranic, kterým organizace poskytuje materiální podporu, školení a konzultace.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist