Evropa musí vytvořit podmínky pro návrat uprchlíků do Sýrie. V rozhovoru s francouzskou agenturou AFP to řekl syrský prezident Bašár Asad. Prohlásil také, že chce dobýt zpět území celé Sýrie, avšak počítá s tím, že tento boj bude dlouhý. Podle Spojených států si Asad dělá iluze, domnívá-li se, že syrský konflikt je řešitelný vojensky.

Považuje jej za boj proti terorismu a hodlá ho vést i v době mírových rozhovorů. Jde o jednání zástupců syrské vlády a jejích oponentů, která za zprostředkování OSN začala 29. ledna v Ženevě, ale od minulého týdne jsou přerušené. Opozice totiž trvá na tom, že nejdříve musejí skončit boje v Sýrii. Syrská armáda a její spojenci v posledních dnech zaznamenali velké zisky u města Halab, avšak za cenu životů civilistů a odchodu obyvatelstva. K turecké hranici se vydalo z velkoměsta na 50 000 lidí. Asad prohlásil, že smyslem bojů o Halab je přerušit zásobovací trasu do Turecka.

Asad trvale uprchlickou vlnu přisuzuje zemím, které podle něj podporují teroristy, k nimž řadí nejenom islámské radikály, ale také své oponenty. "Vyzvu evropské vlády, které přímo přispěly k exodu uprchlíků tím, že chrání teroristy a zavádějí embargo proti Sýrii, aby pomohly Syřanům vrátit se domů," řekl Asad v rozhovoru, který poskytl francouzské agentuře ve čtvrtek.

Prohlásil v něm, že jeho cílem je získat zpět kontrolu nad celou Sýrií. "Bylo by nelogické říkat, že jsme ochotni vzdát se jediného kusu našeho území," řekl.

Asad je prý otevřený rozhovorům s opozicí, ale boje kvůli tomu nezastaví. "Od začátku krize chováme víru ve vyjednávání a v politické kroky. Účast v rozhovorech ale neznamená, že zastavíme boj proti terorismu. Sýrie potřebuje obojí a tyto dvě věci jsou navzájem nezávislé," tvrdil prezident.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner řekl, že Asad "podléhá iluzím, když si myslí, že syrský konflikt lze vyřešit vojensky".

Asad poskytl rozhovor ještě předtím, než skončila mnichovská mezinárodní schůzka k Sýrii. Její aktéři, mezi nimi Rusko a USA, se dohodli, že by příměří mohlo v Sýrii začít platit do týdne. Americký prezident Barack Obama dnes určil ministra zahraničí Johna Kerryho, který byl účastníkem mnichovského jednání, hlavním vyjednávačem dohody o ukončení bojů.

Mluvčí Bílého domu Eric Schultz řekl, že dohoda o dočasném příměří je významná, ale její plnění není jisté. "Budeme v příštích dnech sledovat činy, ne slova, abychom viděli, zda jsou všechny strany připraveny své závazky plnit," řekl. Obvinil Rusko, že přispělo k současné humanitární krizi v Sýrii nálety na místa, v nichž působí jenom málo radikálů z Islámského státu (IS). "Nadešel čas, aby (Rusové) přestali předstírat útoky na IS, jimiž se jenom více zapojují do civilní války," řekl Schultz.

Syrský prezident si neodpustil kritiku Francie a řekl, že Paříž musí svou politiku vůči Sýrii změnit. Francie patří k zemím, které žádají nekompromisně Asadovo odstoupení. Asad kritizoval také Turecko a Saúdskou Arábii, tedy státy které stojí na straně opozice. Podle prezidenta hrozí Sýrii vojenská intervence obou těchto zemí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist