Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura se rozhodl dočasně přerušit rozhovory o Sýrii, které se konají v Ženevě. Pokračovat by měly 25. února. De Mistura prý nyní požádá země jak ze Západu, tak z Blízkého východu, které jednání o Sýrii podporují, aby se co nejdříve sešly a prodiskutovaly sporná témata.
De Mistura zahájil ženevská jednání minulý pátek. Setkával se odděleně s delegací syrské vlády a syrské opozice, ale rozhovory vázly a nebylo dosaženo žádného výrazného pokroku.
Jak zmocněnec OSN uvedl, po necelém týdnu jednání, která se zatím nikam neposunula, není otrávený či zklamaný. Je prý odhodlaný v rozhovorech pokračovat, je ale třeba dívat se na celou věc reálně. "Toto není konec, není to selhání rozhovorů," zdůraznil zmocněnec před novináři. Obě strany mají podle něj zájem, aby "začal politický proces".
Šéf syrské vládní delegace, velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí, syrskou opozici obvinil z toho, že se pod tlakem Saúdské Arábie, Kataru a Turecka chtěla z jednání stáhnout. OSN prý proto raději volila přerušení rozhovorů, aby se tomuto kroku vyhnula.
"Dozvěděli jsme se před několika hodinami, že rijádská opozice chtěla z rozhovorů odstoupit. Proto pan de Mistura přišel se svým oznámením, které mělo za cíl politicky zakrýt tento krok," řekl Džaafarí. Podle něj je přerušení rozhovorů selháním "všech kromě syrské vlády". Damašek se prý ještě rozhodne, zda se do Ženevy 25. února vrátí.
Syrská opozice naopak již oznámila, že se na ženevská jednání nevrátí, dokud nebudou splněny její požadavky týkající se zlepšení humanitární situace v Sýrii. Podle koordinátora opoziční vyjednávací komise (HNC) Rijáda Hidžába, který byl v roce 2012 předsedou syrské vlády, ale uprchl ze Sýrie, může za selhání rozhovorů naopak syrský režim. Díky přestávce v jednání má podle něj mezinárodní společenství čas na to, aby vyvinulo tlak na Damašek a také na Moskvu.
Rusko ve středu vyloučilo zastavení svých náletů v Sýrii, dokud nebudou poraženy teroristické skupiny, které tam bojují. Zamítá tím nepřímo požadavky syrské opozice, která v Ženevě žádala zastavení bojů. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že "ruské nálety nebudou zastaveny, dokud nebude skutečně poražen Islámský stát a fronta An-Nusra", tedy větev teroristické sítě Al-Káida.
Lavrovův americký protějšek John Kerry v úterý prohlásil, že útoky na opoziční síly by měly být zastaveny v době, kdy jsou ženevské rozhovory na počátku. I podle německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera rozhovory poznamenala syrská vojenská ofenziva, kterou vojáci v posledních dnech zesílili zejména v okolí města Halab. Ofenzivu syrské armády podpořenou ruskými letouny tvrdě odsoudil i šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius.
"Odsuzujeme brutální ofenzivu syrského režimu s ruskou podporou, která má obklíčit a udusit Halab," uvedl Fabius v prohlášení. "Francie plně podporuje rozhodnutí zvláštního vyslance (de Mistury) pozastavit vyjednávání, ke kterému režim Bašára Asada a ani jeho spojenci nechtějí vstřícně přispět, čímž mírové úsilí torpédují," dodal.
Spojené státy chtějí nehledě na přerušení rozhovorů pokračovat v hledání politického řešení syrské krize. "Nadále jsme přesvědčeni o tom, že neexistuje žádné vojenské řešení," řekl mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby. Dodal, že Washington se nyní soustředí na jednání v Mnichově, kde se 11. února sejde mezinárodní skupina pro Sýrii.
"Bude to obtížné a bude to chaotické. Přesně to jsme ale čekali," prohlásil Kirby o mírovém vyjednávání. Rovněž ale kritizoval Rusko za to, že svými útoky na cíle v Halabu celkovou situaci zkomplikovalo. "Útoky takřka výhradně nemířily na DAIŠ (arabská zkratka pro IS), ale na syrskou opozici," řekl Kirby. Vyzval proto Moskvu, aby nálety soustředila na pozice Islámského státu.
"Nevidím důvod, proč byl měly být nálety zastaveny," prohlásil ve středu Lavrov. Jak ruský ministr dodal, bude obtížné dohodnout se na příměří, dokud nebude zajištěna syrská hranice s Tureckem, přes kterou se do Sýrie pašuje zboží a přicházejí posily radikálů. O příměří se má podle něj jednat na setkání v Mnichově.
Podle zpráv z bojiště ruská letadla od pondělí provedla v Sýrii 320 náletů, při nichž v úterý padlo 18 civilistů. "V Sýrii se odehrál další masakr a nikdo nic nedělá a neříká, světové společenství je naprosto slepé," prohlásil mluvčí HNC Sálim Muslát.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist