Členské země Evropské unie se ve středu shodly na detailech financování tří miliard eur (81,1 miliardy korun), kterými chce EU pomoci Turecku zvládnout vysoké počty uprchlíků na jeho území. Na Českou republiku připadne 20,4 milionu eur (551,3 milionu korun), plyne z detailů dohody, kterou zveřejnila Rada EU.

Evropská unie na konci loňského roku výrazně posílila spolupráci s Tureckem ve snaze přesvědčit tuto zemi, aby účinněji spolupracovala při snaze zmenšit počty především syrských uprchlíků, kteří právě přes Turecko směřují do Řecka a pak dál do Evropy.

Turecku, dlouholetému kandidátovi na členství v EU, unie slíbila nejen intenzivnější přístupové rozhovory a zjednodušení vízového styku, ale i konkrétní finanční podporu na pomoc tamním uprchlíkům. Na tureckém území jsou přes dva miliony osob, které z domovů vyhnal konflikt v Sýrii. Ankara už na řešení krize vynaložila z vlastních zdrojů přes sedm miliard eur.

Záměr na politické úrovni potvrdil summit unie v prosinci, diplomaté se ale přes měsíc nedokázali shodnout na konkrétních detailech financování. Dohodu po určitou dobu tvrdě odmítala především Itálie.

Evropská komise, která původně chtěla přispět jen 500 miliony eur z unijního rozpočtu, nakonec tuto částku zvýšila na miliardu, tedy třetinu celkové sumy. Zbývajícími dvěma miliony do příslušného fondu přispějí členské země podle stejného klíče, jakým plní evropský rozpočet. Tedy v závislosti na výkonu své ekonomiky. Největšími přispěvateli tak budou Německo (427,5 milionu eur) a Británie (327,6 milionu eur).

Česká republika od počátku svou účast v podpoře Turecka předpokládala. Původní odhady z konce loňského listopadu hovořily o 300 až 400 milionech korun letos a o podobné částce na rok 2017. Konečná suma je tedy nakonec nižší.