Při atentátu u šíitské svatyně poblíž Damašku v neděli přišlo o život 60 lidí, dalších nejméně 100 jich bylo zraněnoS odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Británie, to oznámila agentura Reuters.

Syrská agentura SANA uvádí 45 obětí a 110 zraněných. Atentát, k němuž se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS), způsobil rovněž velké materiální škody.

Podle SOHR je mezi šesti desítkami mrtvých i 25 šíitských bojovníků. Atentát byl spáchán na místě, které bývá dobře střeženo, protože toto předměstí obývají šíité, k nimž patří i syrské vedení. Údajně tam působí mnoho spojenců syrské vlády v současném konfliktu, tedy členů libanonského šíitského hnutí Hizballáh a íránských šíitských milic. SOHR očekává, že počet obětí se ještě zvýší.

Syrská agentura uvedla, že do akce byli zapojeni nejméně dva sebevražední atentátníci. Jako první vybuchla nálož umístěná v automobilu a když se k místu začali sbíhat lidé, odpálili své pásy s výbušninami dva sebevrahové.

Islámský stát se k útoku přihlásil na internetu. V prohlášení tvrdí, že dva jeho členové odpálili pásy s výbušninami v blízkosti šíitské svatyně Sajjida Zajnab jihovýchodně od Damašku.

Podle původních zpráv se atentát odehrál před šíitskou svatyní na předměstí Sajjida Zajnab. Agentura SANA nicméně oznámila, že první bomba vybuchla u autobusového nádraží.

Předměstí Sajjida Zajnab se jmenuje stejně jako mešita, v níž jsou podle muslimské tradice uloženy ostatky vnučky proroka Mohameda Zajnab.

Syrský premiér Vaíl Halkí atentát označil za zbabělý čin, spáchaný s cílem "pozdvihnout morálku teroristických skupin, které poráží syrská armáda".

Útok se odehrál v době, kdy v Ženevě začínají rozhovory, které mají přinést ukončení syrského konfliktu. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura se v neděli poprvé sešel s delegací opozice.

Po pátečním zahájení, při němž byla jen delegace vlády, dorazili v sobotu také zástupci opozice. Hned po příjezdu však dali najevo, že odjedou, bude-li syrská vláda pokračovat "ve zločinech".

Syrskou vládní delegaci na rozhovorech vede velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí. K nedělnímu atentátu prohlásil, že jen potvrzuje spojení opozice a terorismu.

Účast v rozhovorech zástupci opozice stále podmiňují tím, že vláda musí dát záruky, že bude ukončeno obléhání měst a útoky na civilisty. Delegace dále požaduje propuštění vězněných oponentů Damašku, jejichž seznam začala sestavovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist