Spojené státy a Evropská unie ruší sankce vůči Íránu. V sobotu to oznámili americký ministr zahraničí John Kerry a šéfka diplomacie Evropské unie Federika Mogheriniová. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) totiž dospěla k závěru, že Teherán splnil veškeré požadavky loňské dohody s velmocemi ohledně svého jaderného programu.

Šéf MAAE Jukija Amano tuto událost v sobotu označil za "důležitý den pro mezinárodní společenství". Jak dodal, inspektoři agentury přímo na místě v Íránu prověřili, že země splnila vše, co po ní bylo požadováno. Oznámil rovněž, že v neděli odcestuje do Íránu, kde se mimo jiné setká s prezidentem Hasanem Rúháním.

Bezprostředně poté, co americký ministr oznámil zrušení sankcí, podepsal prezident Barack Obama příslušná nařízení, která sankce definitivně ukončí. "Dnes jsou díky krokům učiněným od loňského července Spojené státy, naši spojenci na Blízkém východě a na celém světě, ve větším bezpečí, protože hrozba jaderné zbraně je menší," řekl Kerry ve Vídni.

"Jaderná dohoda dnes přinesla své ovoce," uvedl na Twitteru íránský prezident Rúhání, který zároveň pochválil Íránce za to, jakou prokázali při zdlouhavých jednáních trpělivost.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v sobotu ráno uvedl, že sankce proti Teheránu by měly být uvolněny ještě ten den. "Dnešek je dobrým dnem pro íránský lid, neboť budou uvolněny sankce," citoval Reuters ministra, který ve Vídni jednal s Kerrym a Mogheriniovou.

Írán dohodu o omezení svého jaderného programu uzavřel loni v červenci se šesti velmocemi (Francie, Británie, USA, Rusko, Čína a Německo).

Zavázal se k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku.

Írán po uvolnění sankcí mimo jiné získá přístup ke 100 miliardám dolarů z ropných příjmů, které jsou blokovány v bankách v zahraničí. 

Íránský prezident Rúhání očekává po zrušení mezinárodních sankcí pětiprocentní hospodářský růst. Země prý potřebuje zahraniční investice. Americko-íránské ekonomické vztahy však nebudou plně obnoveny, řekl v neděli Rúhání v íránské televizi.

Západ naplnění dohody vítá, Izrael kritizuje

Oznámení o naplnění loňské dohody s Íránem světové mocnosti téměř jednohlasně přivítaly. Podle britského ministra zahraničí Philipa Hammonda se nyní Blízký východ a celý svět stanou bezpečnějším místem. Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier ve svém oficiálním prohlášení označil dohodu za "historický úspěch diplomacie". Také podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna je naplnění závazků jaderné dohody důležitým milníkem.

Naopak Izrael zrušení protiíránských sankcí kritizuje. Írán podle Izraelců nepřestane usilovat o vývoj jaderné zbraně. Zástupci Izraele nicméně vyjádřili přesvědčení, že Teherán se bude navzdory dohodě dál pokoušet vyvinout jadernou zbraň.

"I když Írán podepsal dohodu o svém jaderném programu, neupustil od snahy vyvinout jadernou zbraň a nadále jedná tak, aby destabilizoval Blízký východ, a porušováním svých mezinárodních závazků šíří terorismus po celém světě," uvádí se v prohlášení úřadu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Předseda izraelské vlády později podle agentury AFP zdůraznil, že politika Izraele zůstane stejná: "Nedovolit Íránu získat jadernou zbraň."

Írán zvýší vývoz ropy o 500 tisíc barelů denně

Írán se po zrušení sankcí chystá zvýšit vývoz ropy o půl milionu barelů denně. Oznámil to náměstek íránského ministra ropného průmyslu, jehož citovala agentura Reuters.

"Vzhledem k podmínkám na světových trzích a k našim možnostem je Írán připraven zvýšit svůj vývoz ropy o 500 000 barelů denně," uvedl náměstek íránského ministra průmyslu Amir Husajn Zamaninía.

Vývoz ropy byl dosud sankcemi výrazně omezen. A to přesto, jak upozornila Brenda Shafferová, expertka na ropu a Blízký východ z amerického think-tanku Atlantic Council, že Teherán nezíská z prodeje ropy takové částky, jaké loni při uzavření dohody předpokládal. Ceny ropy jsou totiž nyní nízké, a když se na trh dostane íránská ropa, ceny se ještě sníží, varovala Shafferová, citovaná serverem International Bussines Times.

Těžba ropy v Íránu vlivem sankcí uvalených západními zeměmi kvůli teheránskému jadernému programu klesla zhruba ze čtyř milionů barelů denně o jeden milion barelů. Vývoz se pak od roku 2012 snížil o polovinu na více než jeden milion barelů denně.

Írán vlastní 22 obřích ropných tankerů známých pod zkratkou VLCC, z nichž 13 už bylo před oznámením o ukončení sankcí plně naloženo ropou a připraveno k vyplutí, vyplývá z údajů firmy Thomson Reuters.

Podle nejmenovaného íránského představitele citovaného indickým listem The Economic Times by většina z těchto lodí měla vyplout do Indie a část dodávek íránské ropy bude později směřovat do Evropy, kam dosud Teherán kvůli sankcím tuto surovinu nevyvážel. Odběrateli mají být údajně "staří zákazníci," tedy firmy, které s Teheránem obchodovaly před uvalením sankcí. Mělo by jít o italské, španělské a řecké společnosti.

Očekává se také, že Írán uvolní pravidla pro investice do těžby ropy – už loni v listopadu poslaly do Teheránu své delegace například italská ENI, španělský Repsol a francouzský Total.

Íránský ropný průmysl sám je přitom připraven zvýšit svoji těžbu ropy téměř okamžitě o sto tisíc barelů denně a v průběhu půl roku o dalších čtyři sta tisíc, myslí si analytici, na které se odvolává agentura Bloomberg.

V průběhu týdnů zvýšíme těžbu o půl milionu barelů denně a o dalšího půl milionu v průběhu šesti měsíců, prohlásil dokonce íránský ministr ropného průmyslu Bjan Namdar Zanganeh. To je více, než je produkce ropy například Indonésie, která je členem Organizace zemí vyvážejících ropu, nebo dvě třetiny katarské těžby.

Rúhání chce hospodářské reformy

Jaderná dohoda, kterou Teherán loni uzavřel se světovými mocnostmi, je zlatou stránkou íránské historie a klíčovým bodem ekonomického obratu země. V neděli to v parlamentu prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání.

"Otevřeli jsme novou kapitolu vztahů mezi Íránem a světem," řekl Rúhání. Dodal, že takové vztahy jsou ve znamení přátelství, bez zášti a podezírání.

Rúhání v íránské televizi v neděli řekl, že očekává pětiprocentní ekonomický růst v nadcházejícím roce, který v Íránu začíná v březnu. Prezident dále uvedl, že Írán potřebuje k posílení své ekonomiky zahraniční investice, a ubezpečil investory politickou a ekonomickou stabilitou své země.

Ten, kdo v dohodu nevěřil, se mýlil, prohlásil Rúhání podle agentur. "Jen několik hodin poté, co dohoda vstoupila v platnost, vydaly různé (zahraniční) banky na tisíc úvěrových příslibů. To ukazuje, že všichni ti skeptici se mýlili," uvedl Rúhání. Prezident však také upozornil, že Írán a USA neobnoví vzájemné hospodářské vztahy v plném rozsahu.

Rúhání, který v parlamentu představil návrh íránského rozpočtu pro fiskální rok začínající 21. březnem, rovněž řekl, země má nyní příležitost k ekonomickému rozvoji.

Vyzval k hospodářským reformám a k posílení ekonomiky, aby byla země méně závislá na těžbě ropy. Podle něho jsou nynější nízké ceny ropy tím nejlepším důvodem odstřihnout pupečníkovou šňůru, která islámskou republiku spojuje s ropou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist