Prezidentské volby na Tchaj-wanu vyhrála opoziční vůdkyně Cchaj Jing-wen. Po sečtení všech volebních lístků získala 56,1 procenta hlasů, zatímco druhý skončil s 31 procenty šéf vládní Národní strany (Kuomintangu) Erik Čchu. Vyplývá to ze stránek tchajwanské volební komise. Třetí se umístil kandidát První lidové strany (PFP) James Sung s 12,8 procenta hlasů.

Na Tchaj-wanu se v sobotu konaly i parlamentní volby. Vyhrála je také strana nastávající prezidentky Demokratická pokroková strana (DPP), která získala 44 procent hlasů. Pro vládní Kuomintag hlasovalo 26,9 procenta zúčastněných voličů. Podle agentury DPA bude mít strana Cchaj Jing-wen poprvé v historii většinu v parlamentu a obsadí 69 ze 113 poslaneckých křesel, zatímco dosud vládní Národní strana (Kuomintang) bude mít v zákonodárném sboru jen 32 zástupců.

Vládní kandidát Čchu již po sečtení více než poloviny hlasů odevzdaných v prezidentských volbách uznal svou porážku a vítězce blahopřál. "Je mi to líto," řekl čtyřiapadesátiletý Čchu o své prohře; obklopovali ho přitom jeho smutní příznivci, z nichž někteří plakali. Politik dodal, že už rezignoval na vedení Národní strany, v jejímž čele stál od loňského ledna.

K vítězství opoziční vůdkyně už gratulovaly i Spojené státy. "Tchajwanský lid opět demonstroval sílu svého demokratického systému," prohlásil mluvčí amerického ministra zahraničí John Kirby. Zároveň poděkoval odstupujícímu tchajwanskému prezidentovi Maovi za jeho úsilí rozvíjet silné partnerství s USA.

Opatrná právnička do čela státu

Devětapadesátiletá právnička Cchaj Jing-wen, která se o nejvyšší úřad ucházela už před čtyřmi lety, se stane první ženou v čele tohoto 23milionového státu, který Peking považuje za jednu z čínských provincií a který uznává jen asi dvacítka států. Cchaj stojí v čele Demokratické pokrokové strany (DPP), která je tradičně vnímána jako síla odmítající sbližování s pevninskou Čínou.

Podle analytiků se ale výrazná změna politiky po volbách nečeká. Sama Cchaj zastává opatrný postoj. Počátkem ledna uvedla, že nehodlá Čínu provokovat a že podporuje dialog. Tento postoj zopakovala i v sobotu po vyhlášení výsledků. Současně ovšem vyzvala k uvolnění lodní dopravy v Jihočínském moři a ke klidnému vyřešení tamního sporu, který vede Peking a Tokio. Přitom poznamenala, že Tchaj-wan bude nadále rozvíjet vztahy s Japonskem.

Peking dlouhodobě vyhrožuje vojenským zásahem, pokud by Tchaj-wan vyhlásil oficiálně samostatnost. Tento ostrov funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Čínský zástupce na Tchajwanu po oznámení výsledků hlasování prohlásil, že jeho země bude nadále proti jakýmkoli separatistickým aktivitám Tchajwanu. Čínská odhodlanost bránit své území a svrchovanost jsou "pevné jako skála", řekl čínský zástupce, jehož citovala agentura Nová Čína.

Dosavadní prezident Tchaj-wanu Ma Jing-ťiou, který již odsloužil dva mandáty a nemůže znovu kandidovat, prosazoval politiku spolupráce s Pekingem. Ma odstoupí z funkce 20. května.