V Sieře Leone se objevil další případ onemocnění ebolou. S odvoláním na výsledky analýz těla zemřelé pacientky to v pátek oznámily místní úřady. Potvrdila to i Světová zdravotnická organizace (WHO), která ve čtvrtek prohlásila, že tato virová epidemie oficiálně skončila v celé západní Africe. Samotná Sierra Leone oznámila konec epidemie loni 7. listopadu.
Novou obětí eboly v Sieře Leone se stala začátkem měsíce 22letá žena v severní oblasti Kambia, kde bude nyní na některých místech zavedena opět karanténa, řekl podle agentury AP v rozhlase mluvčí bezpečnostního úřadu vlády Francis Langoba Kellie. "Můžeme potvrdit případ eboly v Sieře Leone," uvedla podle agentury AFP v tiskovém prohlášení WHO.
Zdravotníci v zemi identifikovali nejméně 27 osob, kteří s nemocnou ženou přišli do kontaktu a mohli se nemocí nakazit. Studentka onemocněla na začátku roku a zemřela 12. ledna, v té době žila v domě s 22 lidmi. Údajně vyhledala lékařskou pomoc v místní nemocnici, léčili ji ale ambulantně.
Úřady ujistily, že nová epidemie by neměla vypuknout. "Úroveň naší připravenosti a schopnosti reakce je velmi vysoká a není důvod k obavám. Vyzýváme veřejnost, aby dále dodržovala hygienická pravidla, která v zemi stále platí," uvedl Francis Langoba Kellie.
"V západní Africe byly zastaveny všechny známé řetězce přenosu," uvedla ve čtvrtek WHO o potlačení nákazy. Prohlášení této organizace ale varovalo, že v Sieře Leone, Guineji i Libérii nadále hrozí vysoké riziko toho, že se zde dodatečně objeví malá ohniska eboly.
Podle WHO jsou nové případy eboly "pravděpodobně výsledkem faktu, že virus zůstává přítomný v těle přeživších i po jejich uzdravení". Již dříve experti odhalili, že vir v některých tělesných tekutinách, jako je sperma, může přežít až devět měsíců. Ebola by se tak "ve vzácných případech mohla přenášet mezi sexuálními partnery", uvedla Světová zdravotnická organizace.
Ebola je jednou z nejobávanějších chorob na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost u ní dosahuje až 90 procent. Proti nemoci zatím neexistuje zcela spolehlivý lék ani vakcína. Nejvíce nadějí bylo vkládáno do americko-kanadského léčiva ZMapp, japonského antivirotika Avigan či některých vakcín. Další látku proti ebole vyvinul letos tým virologů v americké farmaceutické firmě Gilead Sciences pod vedením českého vědce původem z Chomutova Tomáše Cihláře.
Nemoci podle statistik WHO podlehlo přes 11 300 lidí. Konec nákazy již ve středu se zdrženlivým optimismem ohlásil generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který ale varoval, že nové vzplanutí choroby je nevyhnutelné a svět musí být dál na pozoru.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist