Zaměstnavatelé mohou číst soukromá sdělení zaměstnanců posílaná v pracovní době prostřednictvím chatovacího softwaru či internetové pošty. Vyplývá to podle serveru BBC z úterního rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ECHR). Jen jeden z osmi soudců s tímto závěrem nesouhlasil.

Většina soudců dospěla k závěru, že firma, která četla zaměstnancovy zprávy posílané během pracovní doby přes chatovací službu Yahoo Messenger, byla v právu. Zaměstnanec podle verdiktu porušil pravidla podniku a zaměstnavatel měl právo zkontrolovat, zda vykonává svou práci.

Soudci nicméně upozornili, že při takovéto politice zaměstnavatele je nezbytné ochránit zaměstnance před svévolným špehováním a jasně definovat, jaké informace může zaměstnavatel získávat a jakým způsobem.

Rozhodnutí soudu je podle BBC závazné pro všechny země, které ratifikovaly Evropskou úmluvu o lidských právech. Mezi ně patří i Česká republika.

Český zákoník práce uvádí, že "zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele včetně výpočetní techniky ani jeho telekomunikační zařízení". To je zaměstnavatel oprávněn přiměřeným způsobem kontrolovat.

Žádné sankce zákoník práce neuvádí. Český nejvyšší soud nicméně v létě 2012 při projednávání konkrétního případu potvrdil, že zneužití služebního počítače k soukromým účelům nebo k zábavě v pracovní době může vést až k okamžité výpovědi.

Případ, v němž ECHR v úterý vynesl verdikt, se týkal inženýra Bogdana Barbulescua, pracujícího v Rumunsku, který soud žádal, aby rozhodl, zda zaměstnavatel porušil jeho právo na důvěrnou korespondenci, když v roce 2007 četl jeho zprávy a následně ho propustil.

Podle soudu zaměstnavatel věděl, že pracovník službu používá pro soukromé i pracovní účely, takže předpokládal, že vstupuje na pracovní účet. Soudci tudíž nepřijali argument stěžovatele, že se jednalo o soukromý účet.

Podle soudu "nebylo bezdůvodné, že zaměstnavatel chtěl ověřit, zda zaměstnanec v pracovní době pracuje na dokončení svých profesních úkolů". "Zaměstnavatel postupoval v rámci svých disciplinárních pravomocí. Jak již shledaly domácí (rumunské) soudy, vstoupil na účet služby Yahoo Messenger s předpokladem, že příslušné informace souvisejí s profesionálními aktivitami a že jeho (zaměstnavatelův) postup je tedy zákonný. Soud nemá důvod tento závěr zpochybnit," uvedl ECHR.

Soudci zároveň poukázali na skutečnost, že Barbulescu byl předem upozorněn, že společnost by mohla zkontrolovat jeho zprávy. Navíc zařízení, které bylo použito k odesílání zpráv, patřilo zaměstnavateli. Soudci v rozhodnutí neupřesnili, zda by byl nějaký rozdíl v tom, kdyby Barbulescu použil vlastní počítač.

Jeden z osmi soudců s verdiktem nesouhlasil. Plošný zákaz využití internetu k osobním účelům označil za nepřijatelný. "Všichni zaměstnanci by měli být na takovouto politiku osobně upozorněni a měli by s ní vyjádřit zřetelný souhlas," uvedl tento soudce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist