Deset mrtvých a 15 zraněných si v úterý vyžádal sebevražedný pumový útok v historickém centru evropské části Istanbulu. Podle Berlína zemřelo nejméně osm Němců a devět jich bylo zraněno. Atentátník rovněž zabil jednoho Peruánce. Státní příslušnost desátého mrtvého je zatím nejasná.

Turecké úřady, které jednu chvíli informovaly o devíti mrtvých Němcích, tvrdí, že i poslední oběť je cizinec. Podle norských úřadů byl zraněn i jeden Nor. Turecký premiér Ahmet Davutoglu prohlásil, že za útokem je radikální organizace Islámský stát.

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş uvedl, že útočil 28letý syrský občan, který do země přicestoval patrně nedávno. Podle informací českých zastupitelských úřadů nejsou mezi oběťmi ani zraněnými občané ČR, sdělila mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Za úterní sebevražedný útok, který si v Istanbulu vyžádal deset mrtvých, je podle informací premiéra země Ahmeta Davutoğlua zodpovědná radikální organizace Islámský stát.

Davutoğlu v úterý vyjádřil telefonicky soustrast německé kancléřce Angele Merkelové. Ta podle agentury DPA prohlásila, že mezinárodní terorismus opět ukázal "svou krutou a nelidskou tvář". Turecký premiér řekl, že proti IS bude Ankara bojovat, dokud tato organizace "nepřestane být hrozbou" pro zemi a pro zbytek světa.

Kancléřka večer potvrdila, že při útoku zahynulo nejméně osm Němců, ovšem tato bilance se prý může zhoršit. Merkelová řekla, že atentát v Istanbulu byl stejně jako například ten loňský v Paříži útokem na svobodnou společnost. 

Výbuch otřásl turisty hojně navštěvovaným náměstím Sultanahmet na evropské straně města, v jehož blízkosti stojí Modrá mešita a Hagia Sofia, byzantský chrám Boží moudrosti. Exploze nastala poblíž tramvajové stanice u Theodosiova obelisku. 

Výbuch, která otřásl i okolními sousedstvími v 9.20 našeho času, byl velmi silný. Svědci a policie uvedli, že na místě leží rozmetané kusy těl, napsala agentura Reuters. Reportér CNN Türk Hakan Bronze z místa útoku uvedl, že policie prohledávala okolí pro případ, že by hrozily další výbuchy.

V Istanbulu je kolem 200 Čechů

České ministerstvo zahraničí zatím nebude vydávat varování před cestami do Turecka. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže je nyní v Istanbulu asi 200 Čechů, polovina z cestovních kanceláří. Mezi českými návštěvníky města jsou podle něj často lidé, kteří Istanbul využijí k přestupu na leteckých linkách do Asie. Cestovní kanceláře se nyní snaží své klienty kontaktovat.

Mluvčí českého ministerstvo zahraničí Michaela Lagronová sdělila, že mezi mrtvými a zraněnými byli pravděpodobně Norové a Němci, o čemž informovala také například televize CNN Türk. "Zranění jsou v různých nemocnicích, tudíž není snadné rychle získat informace. Zatím ale nemáme zprávy o tom, že by se útok týkal i českých občanů," řekla Lagronová.

Německé ministerstvo zahraničí vyzvalo svoje občany, aby se prozatím vyhýbali místům, kde se soustřeďuje větší množství lidí. Týká se to jak veřejných prostranství, tak i turistických objektů. Zároveň úřad varoval, že se v celém Turecku nadále dají očekávat další násilné střety a teroristické útoky. Němci se mají také vyhýbat místům, kde se konají masové demonstrace, zejména ve velkých městech.

Za útokem stojí Islámský stát

Premiér Ahmet Davutoğlu svolal do Ankary jednání krizového štábu. O reakci na atentát bude jednat s vicepremiérem, ministry zdravotnictví, zahraničí a vnitra, dorazí i ředitelé tajných služeb.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, ale podle dvou zdrojů z tureckých bezpečnostních složek, na něž se odvolává agentura Reuters, je "vysoce pravděpodobné", že za akcí stojí ozbrojenci teroristické organizace Islámský stát. Turecký premiér Ahmet Davutoğlu pak tyto informace potvrdil. 

Turecký prezident Erdogan prohlásil, že mezi mrtvými jsou občané Turecka i cizinci. Vicepremiér Numan Kurtulmus následně upřesnil, že policie útočníka identifikovala podle částí těla. Jde podle něj o Syřana narozeného v roce 1988.

V Turecku došlo minulý rok k několika větším teroristickým útokům. Nejvíce obětí – 102 mrtvých a 500 zraněných – si vyžádaly dva výbuchy v centru Ankary z 10. října. V červenci zaútočil sebevražedný atentátník na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií. Útok zabil 33 lidí a přes 100 osob zranil, k zodpovědnosti se přihlásil Islámský stát.  

Turecká vláda krátce po výbuchu zakázala, aby o něm média u informovala. Na podobný zákaz má podle zákona právo v případě, že by publikované informace mohly ohrozit národní bezpečnost nebo veřejný pořádek.

Útok odsoudila jako "hanebný čin" turecká vláda. Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová řekla, že unie stojí při Turecku proti všem formám terorismu, vyjádřila účast obětem atentátu a přála brzké uzdravení zraněným. Předseda Evropské rady Donald Tusk označil incident za brutální teroristický útok. Atentát ostře odsoudil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

"Tento nelidský a zbabělý čin je projevem terorismu v jeho nejsurovější podobě," odsoudil úterní útok i český premiér Bohuslav Sobotka. "Dnešní tragická událost nás utvrzuje v nutnosti zvýšit úsilí ve společném mezinárodním boji proti všem projevům globálního terorismu," prohlásil premiér. 

Také Bílý dům útok odsoudil jako "ohavný čin" a ujistil, že stojí po boku Turecka v boji proti terorismu. Podle ruského ministerstva zahraničí atentát potvrzuje potřebu naléhavého spojení sil jednotlivých zemí proti teroristům. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun útok označil za "opovrženíhodný zločin" a vyzval k urychlenému předání zodpovědných osob spravedlnosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist