Turecko plánuje nabídnout syrským uprchlíkům pracovní povolení, aby tak zmírnilo jejich snahy emigrovat dál do Evropy. Po dnešním setkání s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem v Ankaře to řekl turecký ministr pro evropské záležitosti Volkan Bozkir. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle současných zákonů má přes dva miliony syrských uprchlíků v Turecku dočasný ochranný status, ale nemůže získat pracovní povolení. Turecké úřady nyní pracují na nové legislativě, která by stanovila kvóty pro zaměstnavatele na přijímání syrských pracovníků. Chtějí také specifikovat sektory a města, kde by mohl být zájem o zaměstnávání Syřanů, aniž by to na pracovním trhu ohrozilo místní obyvatele. V Turecku je asi desetiprocentní nezaměstnanost.

Stovky tisíc Syřanů a dalších cizinců nyní v zemi pracují ilegálně za nízké mzdy. Jen asi 6000 Syřanů má podle Mezinárodní organizace práce (ILO) k práci v Turecku povolení. Uprchlíci s dočasnou ochranou nyní mohou legálně pracovat v uprchlických táborech, například jako lékaři či učitelé.

Turecko, jež aspiruje na členství v EU, se zavázalo přijmout kroky ke snížení masivního počtu migrantů, kteří z něj proudí přes Řecko dál do Evropy. Loni do Řecka připlulo přes moře více než 800 tisíc uprchlíků, většina z nich právě z Turecka. Unie koncem listopadu slíbila Ankaře za pomoc se zvládáním migračního toku tři miliardy eur (81 miliard korun), zjednodušení vízového styku a otevření nových kapitol v jednáních o členství.

Plán na udělování pracovních povolení je dalším z opatření, jimiž se Turecko snaží zmírnit migrační vlnu. Minulý týden například zavedlo vízovou povinnost pro Syřany přicházející ze třetích zemí, tedy pro ty syrské občany, kteří se do země vydávají letecky nebo po moři, například z Libanonu či Egypta.

Bozkir dnes také novinářům řekl, že v loňském roce počet ilegálních imigrantů do Turecka překročil 150 tisíc a že turecké úřady zastavují 500 migrantů denně.

Turecko v současné migrační krizi přijalo nejvíce Syřanů prchajících před občanskou válkou, a to asi 2,2 milionu lidí. Mnozí z nich ale nevidí v Turecku perspektivu pro svůj další život, a tak prchají do EU. Podle organizací pro lidská práva utíkají z Turecka dál do Evropy kvůli špatným podmínkám v uprchlických táborech. Řada Syřanů žije mimo ně, často pracují načerno za velmi nízký plat. Rozšířená je podle ochránců lidských práv také dětská práce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist