Desítky tisíc demonstrantů žádaly v sobotu ve španělském městě Bilbau, aby úřady umožnily více než čtyřem stovkám vězňů spojených s baskickou separatistickou skupinou ETA návrat do Baskicka. Pochod vedly rodiny odsouzenců, kteří jsou roztroušeni mezi 73 věznic ve Francii a Španělsku, napsala agentura AFP.

Účastníci protestu nesli mimo jiné transparent s nápisem "Baskičtí vězňové do Baskicka". Mluvčí skupiny hájící práva vězňů spojených s organizací ETA Joseba Azkárraga vyzval politiky, "aby ukončili utrpení tisíců rodin, které jsou zasaženy tímto rozptýlením (vězňů)". Vězňové ve špatném zdravotním stavu by měli být propuštěni, dodal.

Organizátoři tvrdí, že se demonstrace v nejlidnatějším městě španělské autonomní oblasti Baskicko zúčastnilo asi 70 000 lidí. Fotograf tiskové agentury AFP uvedl, že se na protestu shromáždilo několik desítek tisíc lidí.

Ve stejné době v Bayonne, které je největším baskickým městem ve Francii, vyšlo do ulic k podpoře stejného cíle podle organizátorů 10 000 lidí. Policie hovořila o 7500 demonstrantech.

Španělská separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) bojovala od roku 1968 za samostatný baskický stát, který by se měl podle ní skládat z několika španělských a francouzských provincií. Za dobu svého boje připravila o život více než 800 lidí. Před čtyřmi roky se ETA zřekla násilí.