Čína podle informací světových deníků strhla třicet sedm metrů vysokou socha vůdce Mao Ce-tunga, která ještě nebyla ani dokončena. Před několika dny o její stavbě informovala čínská státní média, poté se její snímky začaly virálně šířit po internetu a vyvolaly vlnu posměchu.

V Číně postavili obří sochu Mao Ce-tunga, je vysoká třicet sedm metrů - čtěte ZDE

Někteří diskutéři na internetu sochu kritizovali, když mimo jiné poukázali na to, že byla umístěna v provincii Che-nan, která byla jednou z oblastí nejhůře postižených hladomorem koncem 50. let minulého století. Za stavbou památníku měli údajně stát místní podnikatelé. 

Stavbu sochy umělci započali před devíti měsíci. Zatím není jisté, zda je právě celosvětový posměch jeden z důvodů pro její zboření.

V pátek se na internetu objevil snímek, který sochu státníka zachycuje se zbouraným torsem, ulomenýma rukama a s plachtou přes hlavu.

Spekulace o demolici sochy nakonec potvrdila i čínská média, jako důvod demolice uvedla vyjádření čínských úřadů, že stavba sochy nebyla nikde zaregistrována ani povolena. Konstrukce podle deníku stála téměř 300 milionů Juanů (1,13 miliardy korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist