V Pákistánu byl krátce před plánovanými mezinárodními rozhovory o případném zahájení mírových jednání s hnutím Taliban zastřelen vysoký velitel tohoto afghánského hnutí. O smrti Maulávího Muhammada Alama v pátek informoval pákistánský deník Express Tribune. Alam v mocenském souboji uvnitř Talibanu podporoval jeho šéfa mullu Muhammada Mansúra, o život přišel za nevyjasněných okolností ve čtvrtek.

Alam byl podle Express Tribune zabit nedaleko Kvéty v provincii Balúčistán, která hraničí s Íránem a s Afghánistánem. Podle nejmenovaných představitelů Talibanu prý vedl ozbrojené akce proti příznivcům odštěpenecké frakce hnutí. Ta neuznává Mansúra jako nového vůdce a v jejím čele od loňska stojí mulla Muhammad Rasúl.

V pondělí se mají v Islámábádu sejít zástupci Pákistánu, Afghánistánu, USA a Číny a jednat o možnosti zahájit rozhovory s Talibanem. Mírová jednání mezi Kábulem a Talibanem stagnují od loňského července, kdy byla oznámena smrt bývalého vůdce hnutí mully Muhammada Umara. Jeho utajovaný skon Taliban potvrdil až po dvou letech, když Umarovo úmrtí oznámila afghánská rozvědka.

Mírové rozhovory mohou zkomplikovat právě boje o moc uvnitř hnutí. Při krvavém vyřizování účtů zahynula v posledních týdnech nejméně stovka členů Talibanu, uvedla agentura DPA.

Související