Polský prezident Andrzej Duda ve čtvrtek podepsal spornou novelu zákona o veřejnoprávních médiích, kterou kritizovala opozice a znepokojení nad ní vyjádřila i Evropská komise. Změny umožní nové vládě dosazovat do vedení veřejnoprávní televize a rozhlasu své lidi.
Podle prezidentovy poradkyně Duda předpis podepsal, protože chce, aby byla média "nestranná, objektivní a spolehlivá". V dosavadní podobě média nezaručovala podávání objektivních informací, myslí si prezident.
Novela počítá s tím, že vstupem zákona v platnost jeho zveřejněním v úředním věstníku skončí stávající mandáty dosavadních členů vedení a dozorčích rad Polské televize a Polského rozhlasu.
Podle vlády půjde o první krok v mediální reformě, další změny by měly následovat na jaře tohoto roku.
Jakmile nová ustanovení začnou platit, pravomoc jmenovat a odvolávat šéfy veřejnoprávní televize a rozhlasu přejde na ministra státního pokladu. Až dosud byly řídící funkce a dozorčí rady ve veřejnoprávních médiích obsazovány na základě veřejných konkurzů.
Proti novele se vyslovila Evropská vysílací unie (EBU), která Dudu vyzvala, aby změnu zákona nepodepisoval. Ve výzvě adresované polskému prezidentovi a premiérce Beatě Szydlové upozornila vysílací unie na nebezpečí, která pro demokratickou společnost vznikají oslabením nezávislosti veřejnoprávních médií. Uvedla to Česká televize (ČT), která se ve čtvrtek k výzvě připojila.
"Navrhovaný systém činí veškerá editoriální rozhodnutí přímo závislými na vládě. Jde o krok zpět do období před rokem 1989, kdy mělo Polsko státní vysílání," citovala ČT z vyjádření EBU. Vysílací unie novele vyčítá hlavně koncentraci pravomocí souvisejících s veřejnoprávními médii do rukou jediného člena vlády.
Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka směřuje situace veřejnoprávních médií v Polsku v podstatě k jejich zestátnění a následnému zrušení. "Spolu s nimi tak zmizí pro Poláky i jakákoli možnost přístupu k nezávislým informacím. Komerční média totiž nikdy nebudou garantovat svoji izolaci od ekonomických nebo politických vlivů. Naopak," dodal Dvořák.
Roli veřejnoprávních médií je podle něj v současnosti nutné chránit možná intenzivněji než kdykoli za poslední dvě desítky let.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist