Severní Anglii nadále sužují záplavy, které jsou na více místech tak vážné, že ohrožují i lidské životy. Tisíce domácností přitom zůstávají bez elektřiny, uvedla stanice BBC. Meteorologové varují, že bezprecedentní povodně budou nejspíš pokračovat i v dalších dnech. Postižené oblasti navštívil premiér David Cameron, který slíbil posílit pomoc obyvatelům a zvýšit protipovodňová opatření.

Nejvíce zasaženy jsou hrabství Lancashire, Yorkshire a Greater Manchester, v nichž mnoho obyvatel muselo opustit svůj domov. Ve městě Leeds voda zaplavila asi 1000 domů. Na 500 budov ohrozily povodně ve městě York, v noci na pondělí se tam ale situace stabilizovala. Hladina řek přestala stoupat i v zaplavených městech Radcliffe a Bury.

V pondělí se očekává ustávání přeháněk, které ale ve středu mohou znovu zesílit a vyvolat další záplavy na některých místech severní Anglie, Walesu a Severního Irska, varovaly úřady. Přírodní živel již nyní podle nich ohrožuje životy lidí například ve městech Leeds, Whalley, Hebden Brodge a Ribchester. Žádné varování před hrozbou dalších povodní již ale neplatí pro Skotsko, kde se o víkendu některé oblasti také ocitly pod vodou.

Vláda již vyslala na pomoc záchranářům v zaplavených oblastech 300 vojáků a nyní slíbila vyslat dalších 200. Na možný zásah se připravuje tisícovka dalších vojáků. Ve městě York pomáhá i 200 dobrovolníků z řad horských záchranných služeb, především z Walesu a Cornwallu.

Premiér Cameron při návštěvě postižených míst podle komentářů čelil otázkám ohledně dosavadních vládních investic do protipovodňových systémů. A to zvlášť poté, co jeho ministryně životního prostředí Liz Trussová v minulých dnech připustila, že protipovodňové bariéry na příval vody mnohde nestačily. Premiér zdůraznil, že jde o "bezprecedentní" situaci, ale slíbil, že protipovodňová opatření prověří a posílí.

"Protipovodňové bariéry, ať už stálé, či jen provizorní, hrály klíčovou roli, ale je jasné, že v některých případech byly nedostatečné. Musíme se proto zamyslet nad tím, jak to zlepšit," řekl Cameron.

Představitel vládní Agentury pro životní prostředí David Rooke řekl, že vláda musí více počítat se změnami počasí a přijmout potřebná opatření. Jde podle něj například o zlepšení vodotěsnosti domů a včasného varování před povodněmi. Také je ale podle něj třeba více dohlédnout na to, zda města a obce využívají dost účelně peníze, které od vlády dostávají na protipovodňová opatření.

Změny podnebí vyvolávají deštivější zimy a je třeba zvýšit investice do protipovodňových opatření, prohlásil poslanec za Leeds Hilary Benn. Tak zaplavené centrum Leedsu prý tento 62letý politik nikdy předtím neviděl.

"Klimatické změny a neodpovídající příprava zaručují, že povodně se stanou bolestivě pravidelnou záležitostí v životě budoucí Británie," napsal deník The Guardian.

V historickém a turistickém městě York na soutoku řek Ouse a Foss zaplavila voda celé čtvrtě a pod hladinou zmizela rovněž auta na ulicích. "Spal jsem tuto noc asi 40 minut. Na Vánoce nic moc," řekl po Štědrém dnu novinářům muž, který se musel ukrýt do záchranného střediska vybudovaného v nedaleké škole. Byl evakuován, když mu doma voda dosáhla k pasu.

Sever Anglie zasáhly již začátkem prosince silné záplavy, které způsobily škody ve výši stovek milionů eur. V Británii ohrožují povodně téměř 20 procent domovů, tvrdí tamní sdružení realitních expertů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist