Ve věku třiadevadesáti let v neděli zemřel legendární americký kameraman a režisér Haskell Wexler, který stál za kamerou filmů Přelet nad kukaččím hnízdem Miloše Formana, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo V žáru noci. Agentuře AP to v neděli oznámil Wexlerův syn Jeff.
"S velkým smutkem musím oznámit, že můj otec, Haskell Wexler, zemřel. Zesnul poklidně ve spánku," uvedl Jeff Wexler v prohlášení.
Haskell Wexler získal dva Oscary, jednoho za kameru k filmu Kdo se bojí Virginie Woolfové? v roce 1966, druhého za snímek Cesta ke slávě o deset let později.
Kdo se bojí Virginie Woolfové? byl posledním černobílým filmem, který obdržel Oscara za kameru.
Za kamerou stál Wexler i při natáčení Formanova Přeletu nad kukaččím hnízdem z roku 1975, za což si vysloužil další nominaci na Oscara. Byl kameramanem i dalších slavných filmů, jako je Návrat domů (1978) nebo V žáru noci (1967). Proslavil se v roce 1960 svou prací na snímku Ameriko, Ameriko, který natočil režisér Elia Kazan.
Wexler byl také znám svými neshodami s režiséry. Francis Ford Coppola ho vyhodil při natáčení snímku Rozhovor (1974). Stejně tak se s ním Miloš Forman rozloučil ještě během natáčení Přeletu nad kukaččím hnízdem, na kterém se pak podílel Bill Butler.
"Nemyslím, že by existoval film, na kterém jsem pracoval jako kameraman, o němž bych si nemyslel, že ho mohu režírovat lépe," poznamenal Wexler v roce 2005.
Poprvé režíroval v roce 1969 snímek Medium Cool na pomezí dokumentu a hraného filmu. Od té doby se začal věnovat stále více dokumentární tvorbě. Jako jeden z nejvlivnějších amerických kameramanů má svou hvězdu i na hollywoodském chodníku slávy.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist