Počet lidí, kteří byli nuceni kvůli válkám, násilí, pronásledování a z dalších důvodů opustit své domovy, letos poprvé přesáhne 60 milionů. Uvedl to v pátek Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Hlavním důvodem nárůstu migrantů je válka v Sýrii.
"Poté, co v letošním roce přeplul Středozemní moře již téměř milion lidí a konflikty v Sýrii a na dalších místech dál působí obrovské lidské utrpení, bude rok 2015 pravděpodobně svědkem překonání veškerých předchozích rekordů týkajících se lidí nucených žít mimo své domovy," konstatoval UNHCR.
V minulém roce počet osob donucených opustit své domovy dosáhl 59,5 milionu. Dnešní zpráva UNHCR naznačuje, že letos toto číslo "výrazně přesáhne 60 milionů". Znamená to, že každý 122. člověk na naší planetě bude patřit k těm, kteří byli vyhnáni z domovů, dodal úřad.
UNHCR ve své zprávě zveřejnil čísla týkající se migrace za první polovinu letošního roku. Mezi lidmi, kteří byli nuceni opustit své domovy, bylo podle UNHCR 34 milionů takzvaných vnitřních uprchlíků, tedy lidí, kteří odešli z domovů, ale zůstali ve své vlasti.
Dalších 20,2 milionu migrantů žilo letos v červnu v cizích zemích, přičemž 4,2 milionu tvořili běženci vyhnaní válkou v Sýrii, sdělil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
Mezi skupinami lidí vyhnaných z domovů jsou podle UNHCR ještě žadatelé o azyl a lidé bez státní příslušnosti.
UNHCR přitom upozorňuje, že migrační krize v Evropě, která je nejhorší od druhé světové války, se v údajích za první polovinu roku odráží jen částečně, protože počet migrantů proudících do Evropy se v druhé polovině roku 2015 výrazně vystupňoval.
Nejvíce nových žadatelů o azyl registrovalo v první polovině roku Německo, a sice 159 tisíc. Počátkem prosince Německo oznámilo, že do země letos přišlo již milion žadatelů o azyl. Na druhém místě bylo v tomto ohledu Rusko se 100 tisíci žadateli o azyl od ledna do června - v tomto případě šlo hlavně o lidi prchající před konfliktem na Ukrajině.
"Nucené odchody z domovů zásadně ovlivňují naši dobu," uvedl v prohlášení vysoký komisař OSN pro uprchlíky Antonio Guterres, který má dnes vystoupit v Ženevě na tiskové konferenci. "Ještě nikdy nebyla potřeba tolerance, soucitu a solidarity s lidmi, kteří přišli o všechno, tak velká," dodal.
Vůbec nejvíce uprchlíků hostí v současnosti Turecko, kde jich k 30. červnu bylo 1,84 milionu. Nejvíce běženců v přepočtu na jednoho obyvatele má Libanon, kde na každých 1000 obyvatel připadá 209 migrantů.
Obecně nadále nejvíce uprchlíků přijímají země, které bezprostředně sousedí s válečnými zónami, přičemž v mnoha případech jde o země rozvojové, připomíná UNHCR.
Zpráva úřadu obsahuje i další znepokojivé ukazatele. Kupříkladu počet uprchlíků dobrovolně se vracejících do svých zemí je na nejnižší úrovni za poslední tři desetiletí - zatímco loni jich bylo 107 tisíc, letos pouze 84 tisíc.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist