Při pátečních násilnostech v Burundi zahynulo 87 lidí. Mezi mrtvými je i osm členů bezpečnostních sborů. Armáda v sobotu oznámila, že 79 obětí tvoří povstalci, kteří se podíleli na nočním útoku na tři vojenské objekty. Někteří místní obyvatelé ale tvrdí, že vojáci mnoho lidí v ulicích metropole Bujumbura postříleli z pomsty.

Mluvčí armády Gaspard Baratuza prohlásil, že zadrženo bylo 45 členů blíže neupřesněné skupiny, která za útoky stála, a přitom bylo zabaveno 97 zbraní. Zraněno prý bylo 21 vojáků. "Vyčišťovací operace byla dokončena," dodal podle agentury Reuters. Původně přitom hovořil o 12 zabitých útočnících.

Agentura AFP v sobotu s odvoláním na nejmenované svědky oznámila, že v ulicích se našlo 40 těl. Byli to hlavně mladí lidé, které někdo zastřelil zblízka. Agentura AP předtím tvrdila, že v bujumburské čtvrti Nyakabiga se našla těla asi 20 zastřelených. Tato čtvrť ale nebyla dějištěm pátečních útoků. Podle zdrojů AFP v pátek policie dělala razie v několika čtvrtích, zatýkala na potkání všechny mladé lidi a střílela na ně.

Panují obavy, že se může znovu rozhořet násilí, které Burundi zachvátilo letos na jaře kvůli opětovné kandidatuře prezidenta Pierra Nkurunzizy. Na mimořádném zasedání se proto příští týden sejde Rada OSN pro lidská práva a situací se podle agentury AFP nejspíš bude zabývat i Rada bezpečnosti OSN.

Páteční násilí souvisí s konfliktem, který v zemi na jaře vyvolal Nkurunziza, když oznámil, že bude usilovat o třetí mandát. Kritici to označili za protiústavní, ale Nkurunziza přesto kandidoval a v červenci ve sporných volbách zvítězil. Podle opozičních skupin si násilí před volbami a po nich vyžádalo přinejmenším 240 obětí. Tisíce lidí ze strachu z obnovení ozbrojeného konfliktu utekly do sousedních států, především na sever Tanzanie.

Světové mocnosti se obávají, že by Burundi mohlo postupně znovu zabřednout do etnických konfliktů, ze kterých se dostalo v roce 2005 po ukončení 12 let trvající občanské války. Rada OSN pro lidská práva proto v pátek odhlasovala, že bude o situaci jednat ve čtvrtek na svém mimořádném zasedání. Agentura AFP napsala, že na žádost Francie by se události v Burundi mohly dostat i na pořad jednání Rady bezpečnosti.