Nová polská konzervativní vláda premiérky Beaty Szydlové ve čtvrtek odvolala policejního prezidenta Krzysztofa Gajewského. Oznámilo to polské ministerstvo vnitra, uvedla agentura AP.

Nástupce Gajewského ještě nebyl určen, jeho funkci prozatím bude vykonávat dosavadní náměstek Miroslaw Schlosser. Důvod výměny na tomto vysokém postu nebyl oznámen. Gajewski úřad policejního prezidenta zastával od letošního února.

Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), která po vyhraných volbách v listopadu převzala moc, provádí rozsáhlé výměny v předních státních funkcích. Vláda odvolala mimo jiné šéfy všech čtyř tajných služeb a nominovala nové ústavní soudce. Nejvyšší soudní instance v zemi ale do výběru soudců zasáhla a zrušila jako protiústavní klíčové části zákona, kterým si vládní konzervativci chtěli zajistit nad soudem vliv.

Polská vláda odmítla uznat výrok ústavního soudu

Napjatá situace kolem polského ústavního soudu se v pátek dále zkomplikovala poté, co vláda zablokovala zveřejnění jeho verdiktu týkajícího se sporné volby nových soudců. Konzervativní kabinet, který zrušil říjnovou volbu pěti soudců a nahradil je jinou pěticí, odmítá rozsudek uznat kvůli údajně malému počtu soudců, kteří ve věci rozhodovali, informoval deník Gazeta Wyborcza.

Vedoucí úřadu premiérky Beata Kempová ve čtvrtek večer podle listu odeslala předsedovi nejvyšší soudní instance v zemi Andrzeji Rzeplińskému dopis, v němž zdůvodňuje, proč vláda blokuje zveřejnění verdiktu ve sbírce zákonů. Podle Kempové měl tribunál, který minulý čtvrtek řešil ústavnost říjnové volby soudců, zasednout v plné sestavě. To by znamenalo přítomnost devíti soudců místo pěti, kteří ve věci nakonec rozhodli.

Soud má celkem 15 členů, část míst je však v důsledku současné krize neobsazena.

Rzepliński v páteční písemné reakci adresované premiérce Beatě Szydlové uvedl, že vláda nemá pravomoc publikaci verditků soudu zdržovat a podle ústavy by měla zajistit jeho neprodlené zveřejnění. K tomu podle polských médií obvykle dojde do týdne po vynesení rozsudku.

Mluvčí kabinetu Elžbieta Witeková poté novinářům řekla, že vláda se nehodlá protivit zákonu a verdikt zveřejní. Rzepliński však podle ní nevysvětlil nejasnosti, které vláda na soudním rozhodnutí shledala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist