Evropa je v hluboké krizi a celý evropský projekt je pod obrovským tlakem, připouští šéf frakce Evropské lidové strany (EPP) v europarlamentu Manfred Weber. Proto je podle něj nutná strategická diskuse o budoucnosti Evropské unie. Širší vedení evropských lidovců bude ve čtvrtek a v pátek o EU jednat v Praze.
Současná situace uvnitř unie je podle Webera především krizí politickou. Fakticky podle něj totiž byla EU ve zlé situaci především v době hospodářské krize před pěti lety. "Tehdy padala ekonomika a mizela pracovní místa a dodnes jsme to úplně nevyřešili. Nyní ale mizí atmosféra, v níž by lidé stáli za evropským projektem," řekl německý politik.
EPP je nejsilnější frakce v europarlamentu, z Česka do ní patří europoslanci zvolení za KDU-ČSL a TOP 09. Právě evropští lidovci navrhli po loňských volbách do čela Evropské komise jejího současného šéfa Jeana-Claudea Junckera.
Debata o budoucnosti je podle Webera potřebná právě v situaci, kdy ve Francii získává podporu voličů krajně pravicová Národní fronta, Dánové odmítli v referendu sblížení svých norem v určitých oblastech s evropským právem a populisté napříč Evropou tvrdí, že za vše špatné může Evropská unie.
"Jsem přesvědčen, že problémy vyřešíme jen spoluprací. Ne tím, že se izolujeme," myslí si. Po nedávných teroristických útocích v Paříži tak například podle něj není odpovědí případná francouzská izolace za národními hranicemi, ale naopak snaha o co nejlepší spolupráci s úřady v Belgii i dalších zemích.
"Není mnoho politiků, kteří říkají, co je třeba udělat. Příliš mnoho z nich dává jen krátkodobé, populistické odpovědi," řekl Weber. Například při řešení migrační krize nabízela podle něj Evropská komise od počátku vyvážené řešení počítající jak s ochranou unijních hranic a vracením migrantů, tak s pomocí těm uprchlíkům, kteří mají nárok na ochranu. "Ale na národních úrovních neposlouchali, nebyli na to připraveni. Hráli své národní hry," míní.
Základem pro řešení problémů na evropské úrovni pak má být podle Webera diskuse, nikoli vzájemné strašení. "Musíme mít snahu najít společnou řeč. Nikdo není dokonalý, ani Německo, ani Rakousko, ani Česká republika nemá odpověď na vše," upozornil Weber.
Evropští lidovci podle šéfa své parlamentní frakce také doufají, že britský premiér David Cameron se ve své snaze dojednat nové vztahy mezi Londýnem a EU nebude soustředit pouze na konkrétní otázky, které už avizoval. Podle Webera by měl pokládat a nabízet odpověď na širší věci jako jsou výhody a nevýhody případného odchodu Británie mimo EU v souvislosti například ve vztahu k Rusku či k vyjednávání obchodních smluv jako je TTIP se Spojenými státy.
Podstatnou částí pražských diskusí EPP bude také debata o penězích. Příští rok čeká unii revize současného víceletého finančního rámce. Lidovci podle Webera prosazují nový, více na výsledek orientovaný způsob kontroly vynaložených prostředků.
Na jednání je kromě jiných pozván německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Diskutovat se bude také o boji s korupcí a snahou zmenšovat evropskou byrokracii.
Jednání EPP začne v Praze vlastně už ve středu večer, kdy vedení frakce předá Medaili Roberta Schumana čestnému předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. Ocenění dostávají od roku 1986 osobnosti, které se svou veřejnou činností zasloužily o lidské hodnoty a myšlenku sjednocené Evropy. V minulosti tuto medaili dostal například papež Jan Pavel II., někdejší německý kancléř Helmut Kohl či ruská aktivistka v oblasti lidských práv Jelena Bonnerová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist