Nejméně 37 lidí zabili a 35 zranili povstalci z islamistického hnutí Tálibánu při útoku na letiště v jihoafghánském Kandaháru. Uvedla to ve středu agentura Reuters s odvoláním na afghánské ministerstvo obrany, podle kterého v boji o letiště padlo také devět islamistů.

Taliban zahájil útok na letiště ve druhém největším afghánském městě v úterý. Afghánské úřady původně informovaly, že do útoku a následného obléhání se zapojilo 14 bojovníků Tálibánu, později ministerstvo obrany upřesnilo, že jich bylo jedenáct. Z těchto 11 útočníků bylo devět zneškodněno, další byl zraněn a nyní vzdoruje již jen jediný, konstatovalo dnes ministerstvo.

Afghánské bezpečnostní složky původně mluvily také o šesti rukojmích zadržovaných Tálibánu, včetně dvou žen a dvou dětí. O jejich osudu ministerstvo obrany v nové zprávě nehovoří.

V areálu se nachází jak civilní letiště, tak společné velitelství sil Severoatlantické aliance a afghánské armády. Mluvčí mezinárodních jednotek uvedl, že nejsou zprávy o mrtvých či zraněných v řadách příslušníků zahraničních sil na letecké základně.

Mluvčí Tálibánu v úterý sdělil, že do areálu letiště vstoupila skupina sebevražedných útočníků s lehkými i těžkými zbraněmi. Hnutí tvrdí, že jeho bojovníkům se podařilo v bitvě zlikvidovat 150 vládních vojáků. Jak upozornila agentura Reuters, Tálibán však často tvrzení o obětech na straně svých nepřátel zveličuje.

Provincie Kandahár se stejnojmenným hlavním městem je tradiční baštou Tálibánu. Hnutí se nyní potýká s vnitřními spory a při střetech mezi jednotlivými frakcemi padlo v poslední době množství rebelů. Útok na jednu z nejlépe chráněných leteckých základen v zemi ale znovu ukázal schopnost Tálibánu způsobit bezpečnostním složkám těžké ztráty. V září islamistické hnutí krátce ovládlo jedno z největších měst v Afghánistánu Kunduz, které se nachází na severu země.

Související