Výkonný výbor Mezinárodní fotbalové federace ve čtvrtek schválil reformy, které mají zvýšit transparentnost vedení FIFA po korupčním skandálu. Všichni vrcholní funkcionáři včetně předsedy mohu být zvoleni maximálně třikrát na dobu čtyř let.
Výkonný výbor se změní na dozorčí radu, která bude mít 36 členů a bude rozhodovat jen o politických a strategických záležitostech, nikoli o obchodních věcech. To má přispět k omezení moci vysokých funkcionářů.
"Tyto reformy posunou FIFA k větší transparentnosti a zodpovědnosti. Jde o důležitý krok k tomu, aby se FIFA stala důvěryhodnou, moderní a profesionální sportovní organizací," řekl dočasný prezident Issa Hayatou, který funkci převzal po suspendovaném Seppu Blatterovi, podezřelém z korupce. Blatter byl ve funkci 17 let, což už nyní nebude možné.
Změna výkonného výboru na dozorčí radu má pomoci oddělit manažerské a politické funkce. Rada se bude starat o politiku a strategii, komerční záležitosti přejdou pod generální sekretariát.
Členové rady budou voleni jednotlivými konfederacemi, revizní komise FIFA však prověří jejich poctivost.
Součástí reforem je i povinnost, aby každá ze šesti konfederací vyslala do rady alespoň jednu ženu. Mezi nejvlivnější ženy v UEFA patří Dagmar Damková, která je členkou komise rozhodčích a mohla by tak být jednou z kandidátek.
Švýcarská policie zatýkala členy FIFA
V rámci vyšetřování rozsáhlé korupce v Mezinárodní fotbalové federaci ve čtvrtek brzy ráno švýcarská policie při razii v Curychu zatkla další funkcionáře FIFA.
Švýcarské ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že na žádost amerických úřadů byli kvůli podezření z přijetí úplatků ve výši několika milionů dolarů umístěni do vazby dva nejmenovaní funkcionáři.
Podle listu The New York Times by zatčenými funkcionáři měli být místopředsedové FIFA Juan Ángel Napout z Paraguaye a Alfred Hawit z Hondurasu. Napout byl loni v srpnu dočasně jmenován předsedou jihoamerické fotbalové konfederace CONMEBOL, v březnu byl ve funkci potvrzen. Hawit je od června provizorně v čele konfederace CONCACAF sdružující země Severní a Střední Ameriky.
Oba čelí obvinění, že brali úplatky v souvislosti s prodejem marketingových práv na turnaje v Latinské Americe a na zápasy kvalifikace mistrovství světa.
Policisté stejně jako v květnu před volebním kongresem FIFA zasahovali v luxusním hotelu Baur au Lac, kde se ubytovali fotbaloví funkcionáři během nynějšího dvoudenního zasedání výkonného výboru FIFA. Organizace v první reakci uvedla, že bude nadále s americkými úřady, které vyšetřování vedou, plně spolupracovat.
K zatčení dvou místopředsedů FIFA se vedení federace na konferenci, kde oznámilo změny, odmítlo vyjadřovat.
Dva dny před květnovým kongresem federace, na němž byl ve funkci předsedy FIFA znovu zvolen Švýcar Sepp Blatter, zatkla švýcarská policie v Curychu sedm vysoce postavených funkcionářů kvůli podezření z korupce.
Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů obviněno čtrnáct lidí, kromě devíti funkcionářů i pět spolupracovníků marketingových firem, zabývajících se mimo jiné prodejem vysílacích práv. Všichni zatčení jsou spojováni s úplatky přesahujícími za poslední dvě desetiletí 150 milionů dolarů (3,6 miliardy korun).
Kvůli rozsáhlému skandálu dal pár dnů po svém znovuzvolení Blatter svou funkci k dispozici. Za největšího favorita na post nového předsedy FIFA, který se má volit v únoru příštího roku, byl považován šéf UEFA Michel Platini.
Legendární francouzský fotbalista byl však kvůli přijetí podezřelé platby od FIFA v roce 2011 spolu s Blatterem na 90 dnů suspendován, což jeho pozicí silně otřáslo. Etická komise FIFA pro Platiniho požaduje doživotní zákaz působení ve fotbale.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist