Syrský prezident Bašár Asad si umí představit podpis dohody o syrském příměří v Praze. Řekl to v rozhovoru s Českou televizí. O této možnosti hovořil už v září český prezident Miloš Zeman. Prohlásil tehdy, že syrská vláda a představitelé opozice, kteří vyjednávají o příměří, mají zájem podepsat závěrečnou deklaraci v Praze a začali tomu už prý říkat pražská deklarace.

Na dotaz ČT, zda by se dohoda mohla podepsat nikoliv ve Vídni a Ženevě, kde se konají rozhovory, ale právě v Praze, Asad odpověděl: "Samozřejmě když se zeptáte Syřanů, řeknou vám, že nechtějí mírovou konferenci ve Francii, protože Francie podporuje terorismus a válku, ne mír. Když se zmiňujete o Praze, to by bylo všeobecně přijato kvůli vyváženému postoji vaší země."

Celý rozhovor bude ČT vysílat v úterý. Z první informace o něm vyplývá, že se hovořilo také o syrských uprchlících a možných teroristech mezi nimi. Na otázku, zda se má Evropa uprchlíků bát, nebo jim pomáhat, Asad řekl, že "většina Syřanů jsou dobří lidé, ale jsou mezi nimi také teroristé a kolik jich je, to nevíme".

Miloš Zeman prohlásil v září v New Yorku, že by se nebránil umožnit podpis deklarace o příměří v ČR, pokud by byla dohoda uzavřena s představiteli demokratické opozice, a ne s teroristickými organizacemi, které v Sýrii také bojují.

Česko si po celou dobu války v Sýrii udrželo velvyslanectví, které kromě jiného zastupuje zájmy států, jež své velvyslance z Damašku odvolaly, tedy i USA, které se mírových jednání účastní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist