Srbsko a Makedonie začaly povolovat přechod přes svoje území jen uprchlíkům ze Sýrie, Afghánistánu a z Iráku. Všichni ostatní migranti jsou od srbských a makedonských hranic vraceni zpět. Podle agentury Reuters o tom ve čtvrtek informoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Následně to potvrdila srbská vláda. Podobné opatření už začalo uplatňovat také Slovinsko.

Úřadu to potvrdil svědek na řecko-makedonské hranici, který uvedl, že makedonská policie začala vracet všechny, kdo nejsou Syřané, Afghánci nebo Iráčané.

"Od 18.00 včerejšího (středečního) večera začalo Srbsko vracet (do Makedonie) všechny kromě Syřanů, Iráčanů a Afghánců," sdělila v Bělehradě mluvčí UNHCR Melita Šunjičová. Dodala, že Makedonie hranici uzavřela ve čtvrtek kolem třetí hodiny ráno a v území nikoho pak zůstala asi stovka lidí.

Informaci Šunjičové následně potvrdil i srbský ministr práce a sociálních věcí Aleksandar Vulin. Podle televize B92 řekl, že hranice jsou zavřené pro ekonomické migranty, tedy pro běžence z Afriky a Asie, kterým neumožňují průchod dál Slovinsko a Chorvatsko.

"Musíme svou zemi ochránit, a proto jsme přijali reciproční opatření vůči těm, pro které podle Slovinska a Chorvatska není místo. Nedovolíme vstoupit do Srbska nikomu, kdo nemůže v cestě pokračovat. Nejsme zemí, kam přicházejí, aby tu zůstali. Srbskem jenom procházejí a tak to zůstane," prohlásil Vulin.

Lublaň mezitím agentuře Reuters potvrdila informaci, kterou ve středu sdělil srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović a podle které Slovinsko začalo vracet skupiny migrantů, jimž odmítá vstup na své území. Mluvčí slovinské policie Drago Menegalija v písemném prohlášení uvedl, že budou vpouštěni pouze migranti "ze zemí, kde jsou ozbrojené boje".

"V uplynulých dnech přicházelo stále více lidí, o nichž máme důvody věřit, že jsou ekonomickými migranty," uvedl Menegalija. Dodal, že o vracení těchto běženců bylo Chorvatsko informováno, ale dosud na toto sdělení nijak nereagovalo.

Proud migrantů mířící přes Řecko do Evropy mezitím neochabuje. Řecká média dnes informovala, že v uplynulých třech dnech dorazilo k řecko-makedonským hranicím dalších 17 000 lidí. Jen ve čtvrtek ráno připlulo třemi trajekty z řeckých ostrovů do přístavu Pirea 3350 běženců.