Paříž se v pátek večer stala terčem zřejmě bezprecedentního teroristického útoku: při sérii násilných incidentů, při nichž zněla střelba a výbuchy bomb, přišlo o život více než sto lidí. Řada dalších osob utrpěla zranění.

Francouzského prezidenta Françoise Hollandea musela evakuovat ochranka ze stadionu Stade de France, kde se právě konal přátelský fotbalový zápas mezi Francií a Německem. Tento krok následoval poté, co v komplexu došlo k explozím. Na místě zahynuli tři lidé.

Stovku obětí si vyžádala střelba v koncertní síni Bataclan. Útočníci vtrhli na koncert heavymetalové skupiny Eagles of Death Metal, kde bylo přítomno na 1500 diváků

Svědkové uvedli, že na místě bylo asi šest údajně arabsky mluvících útočníků. Respondent CNN ovšem později vypověděl, že útočníci pálili beze slova a neměli ani nijak zakrytou tvář.

Teroristé zablokovali východy, aby se nikdo nedostal ven. Proto se o incidentu hovořilo nejprve jako o případu zajímání rukojmích. Ozbrojené složky ale měly patrně jasno v tom, že cílem teroristů je pouze dál zabíjet, a proto po nezbytné přípravě vtrhly co nejrychleji dovnitř.

Tři útočníky bezpečnostní síly zastřelily. Jeden z nich podle CNN tvrdil, že byl rekrutovát Islámským státem a do Francie přijel ze Sýrie právě proto, aby provedl útok v Paříži.

Policisté našli na místě zhruba sto mrtvých těl.

Celkem došlo v Paříži podle úřadů k sedmi útokům - kromě koncertní síně Bataclan a stadionu Stade de France také v zařízeních rychlého občerstvení.

K útokům se nikdo nepřihlásil, francouzské úřady je ovšem vysvětlují jako terorismus.

Agentura Reuters cituje bezpečnostní zdroje, podle nichž za útoky stojí islamističtí ozbrojenci.

Francie uzavře hranice

Prezident Hollande svolal na půlnoc krizové jednání kabinetu a oznámil, že vyhlašuje výjimečný stav.

Některá místa budou uzavřena, doprava odkloněna a v okolí Paříže proběhnou domovní prohlídky. Francie rovněž uzavře hranice.

Hollande také oznámil, že požádal armádu o pomoc k zajištění bezpečnosti a k vypátrání pachatelů útoků. Zmobilizováno má být podle prvních informací 1500 vojáků.

Paříž vyzvala obyvatele, aby nevycházeli z domu.

"Terorismus demokracii nikdy neporazí"

"Není to jen útok na Paříž a na Francouze, je to útok na lidský rod jako takový," komentoval situaci americký prezident Barack Obama.

Britský premiér David Cameron ve svém příspěvku na Twitteru uvedl, že je událostmi v Paříži šokován. "Učiníme vše, co je v našich silách, abychom pomohli," napsal Cameron.

"Hluboký šok" ze "zjevně teroristických" útoků vyjádřila také německá kancléřka Angela Merkelová. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který se s francouzským prezidentem Hollandem účastnil fotbalového zápasu na stadionu v Paříži, v jehož areálu došlo k výbuchům, slíbil Francii pomoc.

Za "nelidské" útoky v Paříži označil také Kreml. Rusko je prý připraveno pomoci při vyšetřování teroristických činů.

Šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg prohlásil, že NATO stojí po boku Francie. "Terorismus demokracii nikdy neporazí," uvedl.

Premiér Bohuslav Sobotka požádal kvůli útokům ve Francii ministra vnitra Milana Chovance a Bezpečnostní informační službu (BIS) o rychlé vyhodnocení situace včetně možných dopadů na bezpečnost České republiky a Evropské unie.

Na Twitteru to uvedl Sobotkův mluvčí Martin Ayrer.

"Jsem do hloubky otřesen strašným masakrem v Paříži, ale vím, že stále musí platit, že každé podobné násilí musí být potrestáno, a my se nesmíme vzdát života a civilizace, kterou jsme vybudovali," komentoval útoky ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza na Twitteru uvedl, že "důležité bude nepodlehnout fanatismu, nenávisti a násilí". "Nesmíme se nechat zastrašit," poznamenal.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová řekla, že česká diplomacie v tuto chvíli nemá informace o tom, že by mezi oběťmi byli Češi. Snaží se to prověřit prostřednictvím velvyslanectví v Paříži.

Útoky nastaly v době, kdy Francie zavádí zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s blížící se mezinárodní konferencí o globálním oteplování, která začíná za dva týdny. Zástupce Paříže řekl, že je ještě brzy vyhodnotit incidenty jako koordinované teroristické útoky, i když všechno tomu nasvědčuje.