Pákistán pozastavil dohody, které uzavřel s členskými zeměmi Evropské unie mimo Británii ohledně přijímání vyhoštěných uprchlíků. Oznámilo to v sobotu pákistánské ministerstvo vnitra, podle kterého unie dohody "nehorázně porušovala". Pákistánci byli údajně často označováni za teroristy a bez dalšího zkoumání posíláni zpět do vlasti. Mluvčí Evropské komise řekl agentuře DPA, že Islámábád dosud pozastavení takzvaných readmisních dohod z roku 2010 Bruselu oficiálně neoznámil.

Smyslem dohod je usnadnit návrat pákistánských uprchlíků a také návrat imigrantů, kteří přes Pákistán prošli a nelegálně vstoupili do Evropské unie.

Podle evropského statistického úřadu Eurostat jsou v poslední době Pákistánci sedmou největší skupinou žadatelů o azyl v EU. Mezi druhým čtvrtletím loňského roku a druhým čtvrtletím letošního roku přijaly úřady členských zemí EU skoro 25 400 žádostí o azyl od pákistánských občanů, z toho více než čtvrtinu vyřídily kladně.

Pákistánský ministr vnitra Čaundrí Nisar Ali Chán oznámil pozastavení dohod v místním rozhlase. Neupřesnil ale, odkdy se tak má stát.

"Pákistánci, kteří nezákonně vstoupí do jakékoliv západní země, jsou normálně vypovězeni po ověření národnosti a dalších podrobností (u pákistánských úřadů)," řekl ministr. Většina unijních zemí ale podle něj vyhošťuje Pákistánce, aniž si je u pákistánských úřadů prověří. Do Pákistánu bylo podle něj loni vypovězeno 90 0000 lidí různých národností.

Dohody mezi unií a Pákistánem byly podle agentury AFP často dávány za příklad, jak by měla unie postupovat při vyhošťování ekonomických imigrantů, například z některých afrických zemí či Bangladéše.

Podle šéfky evropské diplomacie Federiky Mogheriniové ale nebyly dohody dostatečně aplikovány. Po jednání s poradcem pákistánského prezidenta na okraj nedávné schůzky EU a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) Mogheriniová řekla, že ze strany Islámábádu cítí ochotu spolupracovat. Dodala ale, že EU bude v příštích týdnech sledovat, zda jsou dohody naplňovány a zda se návraty uprchlíků opravdu uskutečňují.