Plán rozšířit plynovod Nord Stream, který umožní Rusku omezit přepravu zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu, není v souladu s unijním projektem energetické unie.

Po schůzce s místopředsedy Evropské komise Valdisem Dombrovskisem a Marošem Šefčovičem to ve čtvrtek řekl slovenský premiér Robert Fico. Šefčovič, který je komisařem pro energetickou unii, doplnil, že projekt Nord Stream 2 vyvolává více otázek.

"Máme pocit, že tento koncept Nordstream 2, tedy dohody mezi ruským Gazpromem a některými západními společnostmi, není zcela v pořádku, pokud jde o energetickou unii a její priority," řekl Fico.

Slovensko je odkázáno na dovoz plynu z Ruska a také zajišťuje jeho tranzit přes své území dále do západní Evropy. Po plánovaném rozšíření plynovodu Nord Stream by Moskva nebyla závislá na přepravě plynu přes Ukrajinu, což by se následně mohlo projevit i v omezení tranzitu suroviny přes Slovensko.

Mládek se zastal Fica: Kvůli naší bezpečnosti nemůžeme být závislí pouze na plynovodu Nord Stream - čtěte ZDE

"Věřím, že se najde řešení, které nebude ohrožovat velmi dobré myšlenky energetické unie, členské státy Evropské unie, které přepravují ruský plyn do Evropy nebo jsou na tento plyn odkázané, a že nebude ohrožena energetická bezpečnost Ukrajiny," uvedl Fico.

Podle Šefčoviče projekt Nord Stream 2 vyvolává více otazníků i vzhledem k tomu, že stávající kapacita na přepravu plynu z Ruska do Evropy se využívá jen z 50 procent. Zmínil rovněž jeho dopad na tranzit plynu přes Ukrajinu, který je prý strategickou prioritou pro EU.

Šefčovič uvedl, že záměr rozšíření plynovodu Nord Stream, který přivádí zemní plyn po dně Baltského moře do Německa, musí být v souladu s evropským právem.

"Jsem přesvědčen, že kromě právní diskuse budou pokračovat i politicko-bezpečnostní debaty vzhledem k tomu, jaký význam má tento projekt pro země střední a východní Evropy a zvláště pro Ukrajinu," řekl.

Rusko se s Ukrajinou v minulosti opakovaně dostalo do sporu ohledně dodávek ruského plynu do této východoevropské země a Gazprom kohoutky s plynem Kyjevu opakovaně zavřel. Ukrajina loni začala odebírat plyn ze Slovenska prostřednictvím takzvaných zpětných dodávek přes záložní plynovod, který spojuje obě země.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist