Generální tajemník OSN Pan Ki-mun a šéf Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Peter Maurer v sobotu zveřejnili bezprecedentní společnou výzvu vládám, aby zastavily války, respektovaly mezinárodní právo a pomáhaly uprchlíkům a lidem nuceným opustit své domovy.
Pan Ki-mun poté na tiskové konferenci v Ženevě prohlásil, že vyhlášení humanitárního příměří či širší dohody o válce v Sýrii by se nemělo zadrhnout na neshodách ohledně budoucího osudu prezidenta Bašára Asada.
"Svět postavený tváří v tvář do očí bijící nelidskosti zareagoval znepokojivým ochromením," uvádí se ve společném prohlášení, které citovala agentura Reuters.
"To představuje ignorování samotného smyslu existence OSN," dodal na tiskové konferenci Pan Ki-mun, který zároveň vyzval státy, aby dostaly pod kontrolu ozbrojené skupiny a pohnaly je k odpovědnosti za jejich činy. Apeloval také na zastavení používání těžkých zbraní v zalidněných oblastech.
"Jen zřídka zažíváme tak vysoký počet lidí v pohybu, tolik nestability a tolik utrpení," řekl ke společnému prohlášení šéf MVČK. "Při ozbrojených konfliktech v Afghánistánu, v Iráku, Nigérii, Jižním Súdánu, v Jemenu a dalších místech bojovníci porušují nejzákladnější normy lidskosti. Nestabilita neustále narůstá a zvyšuje se lidské utrpení," uvedl Maurer.
Podle slov generálního tajemníka OSN syrské vládní síly jednoznačně porušily mezinárodní právo, když úmyslně útočily na civilisty včetně náletů na obklíčené oblasti a vládního raketového útoku na tržiště, při němž v pátek zahynulo nejméně 70 lidí.
"Věřím, že budoucnost Sýrie, anebo budoucnost veškerých mírových rozhovorů, by neměla váznout ohledně otázky budoucnosti jednoho člověka," řekl Pan Ki-mun na tiskové konferenci. "V zásadě věřím, že je na syrském lidu, aby rozhodl o budoucnosti prezidenta Asada."
Panovo prohlášení následovalo den poté, co se ve Vídni sešli zástupci 17 zemí, Evropské unie a OSN, a navrhli celonárodní příměří v syrské občanské válce. Podle Pan Ki-muna bylo vídeňské setkání první, jehož se zúčastnily všechny země a organizace držící klíč ke společné rezoluci.
"Jakkoliv vím, že nadále přetrvávají podstatné rozpory, doufám, že v následujících dnech a týdnech budou schopné dále pokročit k Syřany vedenému politickému řešení krize," dodal.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist