Soud v polském Krakově odmítl vydání filmového režiséra Romana Polanského do USA, kde je stíhán kvůli sexuálnímu styku s nezletilou z roku 1977. Rozsudek je zatím nepravomocný, prokuratura se proti němu může odvolat. Umělec nebyl při vynášení verdiktu v jednací síni přítomen.
"Soud dospěl k závěru, že vydání polského a francouzského občana Romana Polanského je nepřípustné," oznámil podle tiskových agentur soudce Dariusz Mazur. Takový krok by podle něj byl v rozporu s polskými zákony a poškodil by lidská práva 82letého režiséra, herce a producenta Polanského.
Polanski má americký i polský pas a americká justice žádá jeho vydání kvůli sexuálnímu styku s nezletilou v Kalifornii před 38 lety. Režisér při procesu v USA sex s tehdy třináctiletou dívkou přiznal, trval ale na tom, že nešlo o znásilnění, nýbrž o pohlavní styk, se kterým dívka souhlasila. V USA je ale sex s nezletilci považován za znásilnění.
Polanski si v roce 1977 po dohodě odpykal trest 42 dnů vězení. Následující rok ale ze země utekl v obavách z dlouholetého trestu, který mu hrozil vzhledem k tomu, že soudce chtěl případ znovu projednat.
Soudce Mazur v odůvodnění rozsudku poukázal na zmíněnou dohodu umělce s americkou prokuraturou, přičemž režisér svou část splnil, když se přiznal a šel dobrovolně do vězení. Z tohoto důvodu je podle mínění krakovského soudu extradice nepřípustná.
Krakovské státní zastupitelství dospělo v lednu k závěru, že režiséra je možné do USA vydat, třebaže trestný čin, kvůli kterému Američané chtějí Polanského dohnat před soud, je podle polských zákonů promlčený. Polanski žije ve Francii a žádost USA o jeho vydání už před pěti lety řešil soud ve Švýcarsku, který ji nakonec zamítl.
Polská prokuratura se může do sedmi dnů proti dnešnímu zamítavému rozhodnutí odvolat k vyšší soudní instanci. Pakliže by uspěla, nebezpečí vydání by bylo pro Polanského v Polsku mnohem větší. V listopadu totiž nastoupí k moci nová vláda pravicové konzervativní strany Právo a spravedlnost, která v neděli vyhrála parlamentní volby a jejíž šéf Jaroslaw Kaczyński dal najevo, že Polanski by se "měl zodpovídat".
Polská veřejnost je ale převážně proti vydání "svého" slavného krajana. Polanski získal v roce 2002 cenu americké Akademie filmových umění a věd, Oscara, za režii dramatu o holokaustu Pianista. Kromě toho byl na tuto cenu nominován v roce 1974 za detektivní film Čínská čtvrť a v roce 1979 za drama Tess.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist