Mezinárodních diplomatických konzultací k řešení syrské krize se nově zúčastní i Írán, který byl vůbec poprvé na jednání pozván. V úterý o tom s odvoláním na americké vládní zdroje informovala agentura Reuters.

Další kolo jednání se za účasti ministrů zahraničí USA a Ruska Johna Kerryho a Sergeje Lavrova a také představitelů několika evropských a arabských zemí uskuteční ve čtvrtek ve Vídni.

Již minulý týden v pátek se v rakouské metropoli sešli Kerry, Lavrov a ministři zahraničí Saúdské Arábie a Turecka Ádil Džubajr a Feridun Sinirlioglu. Kerry tehdy dal na vědomí, že chce ke konzultacím přizvat i další státy, bez nichž se řešení syrského konfliktu neobejde.

Rusko dlouhodobě zapojení Íránu podporovalo, ačkoliv například Saúdská Arábie s pozvánkou pro Teherán nesouhlasila.

Rusko a USA se podle Kerryho shodují, že výsledkem jednání má být dohoda o "sjednocené, sekulární a pluralistické Sýrii, kterou bude řídit vláda vybraná jejími občany". Rychlé shodě ale brání spor o roli autoritářského syrského prezidenta Bašára Asada, kterého Moskva podporuje.

V Sýrii se bojuje pátým rokem a o život při tom přišlo 250 000 lidí. Útěk milionů Syřanů výrazně ovlivnil současnou uprchlickou krizi v Evropě.