Evropský parlament ve druhém čtení schválil zrušení poplatků za roaming. Za telefonování v Evropské unii se nebude připlácet od poloviny června 2017.

Europoslanci se na ukončení poplatků dohodli již v červnu s členskými státy. V úterním konečném hlasování návrh podle očekávání schválili.

Poplatky za hovory, textové zprávy a užívání internetu v zahraničí v rámci členských zemí Evropské unie budou zakázány od 15. června 2017. Zrušení roamingových poplatků kritizuje telekomunikační sektor, který se obává nižších příjmů.

"Bezpochyby jsme učinili další krok k odstranění vnitřních bariér volného pohybu" služeb a osob, uvedla španělská europoslankyně za poslanecký klub lidovců Pilar del Castillová, která návrh provedla jednáním v EP.

Pokud jde o roaming, zavádí nové opatření změny již od jara příštího roku. Poplatky za roaming nebudou smět přesáhnout pět eurocentů (1,35 Kč) za minutu volání, dva centy (0,54 Kč) za textové zprávy (SMS) či pět centů za použití 1 MB internetu v mobilu, a to od 30. dubna. O roamingových cenách v zahraničí budou spotřebitelé při vycestování za hranice textovou zprávou informováni do 15. června 2017.

Zrušení roamingových poplatků vyvolalo kritiku v telekomunikačním sektoru i u některých poslanců EP. Příčinou jsou obavy z poklesu příjmů. Podle některých názorů by mobilní operátoři zrušení roamingových poplatků mohli kompenzovat všeobecným zdražováním svých služeb.

Operátoři z Česka se podle prvních reakcí novému opatření přizpůsobí. O2 ale například upozornila na to, že za roamingem se skrývá náročné technické řešení, které s sebou nese poměrně vysoké náklady za propojování hovorů i datových přenosů a tyto náklady by se zrušením poplatků za volání v roamingu rozhodně neodpadly.

Vytvoření jasně definovaného a stabilního strategického rámce roamingu a neutrality sítě je podle Vodafonu jednoznačně kladným přínosem. "Přesto zůstaly některé důležité prvky původního návrhu na okraji zájmu. Jde především o opatření proti aktuálně uplatňovanému fragmentovanému přístupu orgánů EU k celému spektru, který brzdí investice do rozvoje skutečně jednotného digitálního trhu. Cesta k adekvátní a účinné evropské regulaci odpovídající požadavkům digitálního věku je ještě dlouhá," podotkla mluvčí Markéta Kuklová.

Nové nařízení obsahuje také prvky související s principem takzvané neutrality sítí. To je koncept, podle kterého by se měl obsah na internetu dostat ke všem jeho uživatelům stejně rychle. Společnosti, které nabízejí přístup k internetu, tak podle nového zákona budou muset zacházet se všemi daty stejně.

"Díky nové dohodě bude EU jediným regionem na světě, který zákonem zaručuje otevřený internet a neutralitu sítí," uvedla del Castillová.

Europoslanci zákaz roamingových cen schválili už v dubnu 2014, ale po nesouhlasu některých členských států se jednání v listopadu 2014 vrátily na expertní úroveň. Jednou z klíčových otázek bylo, jak rychle postupovat se zrušením poplatků za roaming.