Britští poslanci ve čtvrtek přijali normu, která zásadně mění způsob přijímání zákonů, které se týkají výhradně Anglie. Jedná se o nejdůležitější ústavní změnu za posledních několik desítek let, informovala agentura Reuters. Zákon proti sobě postavil anglické a skotské zákonodárce.

Norma prošla parlamentem poměrem hlasů 312 ku 270 ve prospěch návrhu známého jako "Angličané hlasují o anglických zákonech".

Předkladatelé ji vytvořili kvůli jedné ze zvláštností britského politického systému: Skotsko má svůj vlastní parlament, který může samostatně rozhodovat například o místním školství či zdravotnictví, v britském parlamentě v Londýně mohou ale skotští poslanci rozhodovat i o zákonech týkajících se stejných oblastí, které však platí výhradně pro Anglii. To se nelíbilo právě anglickým zákonodárcům.

Opatření bude v platnosti ve zkušební době jednoho roku. O zákonech, které se týkají jen Anglie, tak budou rozhodovat ve zvláštním hlasování poslanci zvolení jen za anglické volební okrsky. Budou tak mít právo zákon odmítnout, dříve než poputuje k projednání všech poslanců.

Zatímco podle poslance za jihoanglický volební okrsek Chrise Graylinga přinese změna do britského politického systému spravedlnost, podle poslanců Skotské národní strany (SNP) dělá zákon ze Skotů v britském parlamentu poslance druhého řádu.

"Skotsko se dívá a jeho nálada se zhoršuje," uvedl poslanec SNP Pete Wishart, jehož strana prosazuje vyhlášení nezávislosti Skotska.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist