Do Slovinska jen za noc vstoupilo 6500 běženců, za celou středu jich pak z Chorvatska do této malé dvoumilionové země přišlo přes 12 600. To je podle agentury APA dosavadní rekord.
Malá dvoumilionová země požádala Evropskou unii o policejní jednotky, které by jí pomohly zvládat příval běženců. Slovinské televizi o podané žádosti řekla ministryně vnitra Vesna Györkösová Žnidarová.
Lublaň příslušný požadavek učinila ve středu. Zemi ve čtvrtek navštíví eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos, aby zde jednal o uprchlické krizi.
Středečních 12 616 běženců, kteří vstoupili do Slovinska, podle APA překonává i počty migrantů přicházejících do Maďarska v září, kdy tamní uprchlická krize vrcholila. Maďarsko ale oplotilo hranice se Srbskem a Chorvatskem, takže uprchlíci nyní na sever Evropy proudí přes Slovinsko. To tvrdí, že péči o ně a jejich registraci nezvládá, neboť má kapacity na odbavení pouze 2 500 migrantů denně. V současné době ve Slovinsku podle ministerstva vnitra zůstává asi 10 300 běženců.
Slovinsko v uplynulých dnech opakovaně obvinilo sousední Chorvatsko, že se nijak nesnaží proud běženců zpomalit a že migranty nijak nekontroluje. Chorvatsko, které je sice členem EU, ale není jako Slovinsko součástí schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol, oznámilo, že od půlnoci do brzkého dopoledne přišlo ze Srbska 1277 migrantů. V chorvatském tranzitním táboře Opatovac nyní na cestu do Slovinska čeká přes 2600 lidí.
Chorvatské ministerstvo vnitra ve čtvrtek uvedlo, že do země již od počátku krize přišlo přes 217 500 uprchlíků. Podle DPA se situace na takzvané balkánské migrační trase nijak neuklidňuje a před zavřenou srbsko-chorvatskou hranicí Berkasovo-Bapska čeká dalších 2000 lidí na to, aby mohli v cestě pokračovat.
Lublaň již opakovaně ohlásila, že její kapacity na zvládání krize jsou vyčerpány a že se bez pomoci ostatních neobejde. Ve středu ráno pak parlament schválil zákon, který umožňuje při ostraze hranic nasadit armádu. Země se také chystá povolat vysloužilé policisty, aby svým současným kolegům pomohli.
Slovinsko se po uzavření jižní maďarské hranice se Srbskem a následně i s Chorvatskem stalo další hlavní tranzitní zemí, přes kterou běženci procházejí takzvaným balkánským koridorem do západní Evropy, zejména Německa a Švédska.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist