Turecko nebude váhat se sestřelením pilotovaných vojenských letadel, která naruší jeho vzdušný prostor. Prohlásil to v sobotu turecký premiér Ahmet Davutoglu. V pátek turecká bojová letadla sestřelila neidentifikovaný bezpilotní letoun, který pronikl do tureckého vzdušného prostoru v blízkosti syrských hranic.

"Včera jsme sestřelili dron. Kdyby to bylo letadlo, udělali bychom totéž," citovala Davutoglua agentura Reuters. "Komukoli, kdo naruší naše hranice, se dostane nezbytné odpovědi," dodal premiér na shromáždění vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje v Kayseri ve středním Turecku. Turecko čekají za dva týdny parlamentní volby.

Turecko stále vyšetřuje, kterému státu sestřelený stroj patří. Bezpilotní letouny má syrská vládní armáda, ale používá je i mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy, která vede leteckou kampaň v Sýrii proti Islámskému státu, a také Rusko. Nejmenovaní američtí činitelé ukazují podle agentur na Rusko, Moskva to ale odmítá.

Ankara si již několikrát stěžovala na narušení svého vzdušného prostoru ruskými bojovými letouny, které se na konci září zapojily do náletů v Sýrii. Ruské ministerstvo obrany v této souvislosti oznámilo, že je v přímém kontaktu s tureckou armádu právě z důvodu, aby se předešlo incidentům u tureckých hranic.