Americká bezpilotní letadla nejsou tak účinná, jak tvrdí americké úřady. Podle investigativního serveru The Intercept tyto stroje minou až 90 procent původně určených cílů a mají na svědomí velké množství civilních obětí.
Server v materiálu nazvaném Stroj na zabíjení cituje z tajných materiálů, k nimž se dostal. Vyplývá z nich, že při operaci proti radikálům vedené od ledna 2012 do února následujícího roku na severovýchodě Afghánistánu zabily americké speciální jednotky, které využívají bezpilotní letadla, 200 lidí. Pouze 35 z nich byly osoby, jež byly původním cílem operace.
Přitom ale americká armáda všechny oběti řadí do skupiny "nepřátel zabitých v boji". Jeden z odborníků, jehož server cituje, řekl, že armáda označuje všechny mužské oběti za nepřátelské bojovníky.
Mluvčí Bílého domu Josh Earnest tento týden řekl, že se prezident Barack Obama snaží podávat co nejotevřenější informace o protiteroristických operacích. "Při těchto operacích se dbá na to, abychom se vyhnuli civilním obětem, což je v kontrastu s organizacemi jako Tálibán, které operují proti civilistům v rámci své strategie, jíž je rozpoutat násilí a problémy," řekl Earnest.
The Intercept také popsal, jak se o zahájení útoků rozhoduje. Speciální jednotky prý musí cíl popsat, vysvětlit, proč je hrozbou pro USA a jaké jsou jeho vztahy s dalšími extremisty. Spolu s technickými informacemi pak tento svazek skončí na Obamově stole, protože konečné rozhodnutí k útoku musí dát prezident. Rozhodovací proces prý trvá v průměru 58 dní a Obamův souhlas pak platí 60 dní.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist