Syrská armáda a její spojenci, k nimž patří také ruské letectvo, ve čtvrtek začali útočit na povstalce, kteří kontrolují město Talbísa v provincii Homs. Podle syrské televize Rusové bombardovali vesnice v okolí a připravili půdu pro pozemní síly.

Ofenzivy se účastní libanonský Hizballáh, který je spojencem Damašku. Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že v boji zemřelo asi deset lidí.

Talbísu a okolní vesnice obývají sunnité, kteří tvoří enklávu na území, jehož většinu má v rukou režim prezidenta Bašára Asada. Ruské nálety trvají několik dní a obyvatelé už upozorňovali, že na místě nejsou žádní členové Islámského státu (IS). Rusko tvrdí, že bojuje právě proti IS.

Zástupce syrské armády v televizi ofenzivu popsal jako snahu obnovit pořádek v oblasti. Jeden z povstalců Bíbars Táláví, který působí v Homsu, agentuře AP řekl, že cílem je otevřít dálnici mezi městy Homs a Hamá. Podle něj bomby dopadají na domy civilistů a otřesy z výbuchů jsou cítit i v Homsu, který je několik kilometrů od fronty.

Dobytím Talbísy režim podle Reuters rozšíří svou sféru vlivu kolem velkých měst na západě země a zajistí také dálnici spojující Damašek s pobřežní Latákíjou, obývanou vládnoucími alávity.

Syrskou armádu podporuje kromě Hizballáhu také Írán a pozemní ofenzivy na západě a severu byly díky ruským náletům zahájeny na několika místech. Vojsko se zaměřuje hlavně na provincie Homs, Hamá, Idlib a Latákíja. Spolu s íránskými posilami se připravuje ofenziva proti Halabu, jehož východní čtvrtě má v rukou opozice.

V Damašku je od středy íránská delegace, která jedná o vojenské spolupráci. Její šéf Aláeddín Borúdžerdí uvedl, že Írán bude o vyslání vojáků uvažovat, jestliže jej o to Sýrie požádá. Podle syrských vojenských zdrojů citovaných agenturou AFP dorazilo v minulých dnech na základnu v Latákíji několik tisíc íránských vojáků. Borúdžerdí dodal, že Írán do Sýrie zatím poslal jen zbraně a vojenské experty.

Náměstek generálního tajemníka OSN Jan Eliasson ve čtvrtek řekl, že v Sýrii jsou tři nebo čtyři místa, na nichž by se dalo vyjednat lokální příměří. Domnívá se také, že stupňující se násilí v Sýrii by mohlo zvýšit naději na politické rozhovory. "Existuje-li politická vůle, pak si myslím, že bychom paradoxně mohli využít rizika vyplývající ze současného stupňování" bojů k úsilí v politické oblasti, řekl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist