Turecká policie zadržela dvě osoby, které poslaly na internetové sociální síti Twitter zprávy naznačující přítomnost bomby v Ankaře. Vzkazy byly odeslány pouhý den před dvojitým sebevražedným útokem v tureckém hlavním městě, při kterém v sobotu zahynulo na mírové demonstraci 97 lidí. S odvoláním na turecké úřady o tom ve středu informovala agentura AP.

Oba podezřelí byli zadrženi poté, co provozovatel Twitteru poskytl informace o uživatelích účtů, z nichž byly zprávy odeslány. Podle úřadů mají oba zadržení vazbu na separatisty z Kurdské strany pracujících (PKK), která v současnosti opět bojuje proti tureckým ozbrojeným složkám.

Úřady se snaží zjistit, zda zadržení věděli předem o chystaném masakru, nebo zda mají vazbu na pachatele útoku. Turecký premiér Ahmet Davutoglu ve středu řekl, že hlavním podezřelým vyšetřovatelů ohledně výbuchů v Ankaře je radikální skupina Islámský stát, která ovládá část syrského a iráckého území.

Podle Davutoglua je ale i PKK v podezření. Analytici ovšem podle AP vyjadřují hluboké pochybnosti o zapojení PKK vzhledem k tomu, že útok byl namířený proti kurdským aktivistům.

Turecké ozbrojené síly ve středu podle agentury Reuters zabily během pozemní a letecké operace na jihovýchodě země deset kurdských separatistů, a to i navzdory jednostrannému vyhlášení příměří PKK v sobotu v souvislosti s atentátem.

Útok, který se odehrál tři týdny před předčasnými parlamentními volbami, je nejkrvavějším takovýmto činem v dějinách moderního Turecka.

Související