Před několika málo týdny kanadská firma Eldorado plánovala v Řecku rozšířit svůj důl na zlato, a také začít těžit i další kovy. První vláda Alexise Tsiprase ale firmě odebrala dřívější povolení s tím, že porušila ekologické závazky.
To firma odmítá. O budoucnosti dolu i další aktivit společnosti bude rozhodovat řecký nejvyšší správní soud, na který se Kanaďané obrátili.
Rozhodnutí soudu a postoj řecké vlády bedlivě sledují investoři z celého světa. Případ kanadské společnosti se může stát vodítkem, které jim může ukázat, jak se Řekové budou také v budoucnu stavět k zahraničních investorům.
Získat zahraniční investice je pro zadlužené Řecko klíčové. Mohou do země přinést jak nové technologie, tak pracovní místa a finance na rozvoj.
Důl rozděluje obyvatele
Firma Eldorado z Vancouveru působí v Řecku od roku 2012. Od té doby do rozvoje zlatého dolu na poloostrově Chalkidiki vložila celkem 600 milionů dolarů, tedy v přepočtu 14,4 miliardy korun. Ještě nedávno plánovala, že v dalších dolech začne těžit nejen zlato, ale také meď či zinek, a současně postaví také závod na zpracování zlata. Do svých aktivit v Řecku tak hodlala vložit další miliardu dolarů (přes 24 miliard korun). Jednalo se tak o jednu z největších zahraničních investic v Řecku od vypuknutí finanční a ekonomické krize v roce 2008.
V druhé polovině letošního srpna ale první řecká vláda premiéra Alexise Tsiprase zrušila povolení, které firmě Eldorado dříve vydala. Tehdejší ministr energetiky Panos Skourletis uvedl, že firma porušila ekologické závazky. "Vláda sice vítá zahraniční investice, firmy ale musí respektovat pravidla, ke kterým se zavázaly," řekl Skourletis. Ten tvrdí, že Kanaďané u dolu neprovedli dostatečné testy, které by mohli odhalit, zda nehrozí znečištění životního prostředí.
Kvůli načasování – první Tsiprasovala vláda zrušila povolení jen jeden den před tím, než podala demisi - se někteří experti domnívají, že šlo spíše o politický tah, jak získat na svoji stranu voliče před klíčovými předčasnými volbami. V rámci předvolební kampaně se totiž vládní Syriza postavila proti aktivitám této firmy v Řecku. Podle ekonoma Jorgose Pagoulatose z Aténské univerzity by ale nynější Tsiprasovala vláda mohla dokonce přijmout rozhodnutí soudu ve prospěch Eldorada s úlevou.
Kanaďané ale s obratem vlády ani s obviněním, že by porušili ekologické závazky, nesouhlasí. Výkonný ředitel Eldorada Paul Wright připomněl, že v uplynulých třech letech firma dostala vedle souhlasu vlády také několik povolení od řeckých úřadů, které se vztahovaly právě k ekologickým dopadům těžby. I proto se firma obrátila na nejvyšší správní soud, který by měl vydat o ostře sledové rozhodnutí během několika dnů či týdnů.
Důl rozdělil Řeky
Aktivity kanadské společnosti rozdělily obyvatele poloostrova na dva tábory. Na jedné straně stojí zastánci, tedy odbory a zaměstnanci. Ti se především obávají, že by mohli přijít o cennou práci. Výkonný ředitel Eldorada Wright se již nechal slyšet, že v sázce je na pět tisíc pracovních míst, a to jak přímých tak i nepřímých, tedy například u různých dodavatelů.
Proti nim ale stojí početná řada odpůrců. Ti se obávají, že zlatý důl a přilehlý podnik na zpracování zlata znečistí životní prostředí, především tamní lesy. Obávají se hlavně kontaminace zdrojů vody, a také ovzduší, a to hlavně olovem či rtutí. A to by do budoucna mohlo ohrozit například cestovní ruch. Odpůrci první, a dokonce násilné protesty, zorganizovali už v roce 2013, kdy demonstranti házeli Molotovovy koktejly na vybavení těžařů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist