„Evropě trvalo až příliš dlouho, než zjistila, jak velkou výzvu představuje imigrační krize,“ uvedl francouzský prezident Francois Hollande ve středečním projevu na jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Podle něj musí evropské státy důsledně zavést plán, který Evropská komise na zvládnutí uprchlické krize navrhla.
Počty uprchlíků, kteří přichází do Evropy, jsou podle Hollanda neuvěřitelné. Evropa podle něj ale musí dostát své reputaci - pomoci potřebným.
Holland vystoupil společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Byl to ústřední bod středečního jednání Evropského parlamentu. Oba státníci přijeli do sídla EP více než čtvrtstoletí po společném vystoupení kancléře Helmuta Kohla a prezidenta Françoise Mitterranda z revolučního roku 1989. Hollande v této souvislosti zmínil, že mezi oběma návštěvami existují paralely. I jejich předchůdci prý do Evropy přijímali nové evropské občany, "kterým se však tehdy neříkalo uprchlíci". Šlo tehdy o desítky milionů obyvatel postkomunistických zemí.
Francouzský prezident hned v úvodu připomněl, že Evropu už v minulosti těžce zasáhlo několik krizí, které začaly mimo kontinent. Ta uprchlická je jednou z nich.
"Nepotřebujeme méně Evropy, ale naopak více. Nesmíme se vrátit k rozpadu Evropské unie, nesmíme se vrátit ke vzniku národních států," apeloval francouzský prezident na europoslance. "Musíme posilovat schengenskou zónu. Zpochybňování volného pohybu by byla tragická chyba," dodal.
Merkelová: Na zavření hranic bychom doplatili
Angela Merkelová prohlásila, že Evropa kvůli uprchlíkům stojí před historickou výzvou. "Dokázali jsme, že jsme silnější, když držíme spolu," řekla. Zmínila mimo jiné řeckou krizi.
Svět podle ní nedokázal zabránit eskalaci konfliktů na Blízkém východě. "Globální události nás hodně ovlivňují, možná víc, než bychom chtěli. Proto musíme hrát větší roli v celosvětovém dění. Nikdo přece dobrovolně neopustí zemi, v níž se narodil."
Podle Merkelové je nezbytné běžencům říct, že jejich přijímání není bezpodmínečné. "Musíme umět rozlišit ty, kteří si zaslouží naši ochranu a pomoc, protože utíkají před válkou. Musíme se také zasadit o zlepšení situace v Sýrii."
Německá kancléřka zopakovala své dřívější prohlášení, že je potřeba zachovat určité humanitární standardy. "Myslím, že jsme komunita, která stojí za určitými hodnotami. Lidská důstojnost, solidarita, úcta k lidským právům," vypočítává.
Pokud Evropa zavře hranice, doplatí na to. "Pokud budeme trvat na svých hodnotách, vzejdeme z této krize vítězně."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist