Rusko pokračuje v leteckých úderech v Sýrii a zasáhlo devět cílů Islámského státu, sdělilo v pondělí ruské ministerstvo obrany. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva nabídla Spojeným státům udržovat ohledně dalších ruských operací v Sýrii přímý vojenský kontakt.
Rusko je podle něj také připraveno navázat kontakt s vojenskou opozicí bojující proti Damašku, uvedla agentura Reuters s odvoláním na ruská média.
Mezinárodní napětí kolem ruské intervence v Sýrii umocnilo to, že v sobotu ruské bojové letadlo proniklo do tureckého vzdušného prostoru. Turecko, člen NATO, vyslalo ke stroji své stíhačky a ostře protestovalo u ruských úřadů.
Z Donbasu do Sýrie
Šéf branného výboru ruské sněmovny, admirál Vladimir Komojedov v pondělí nevyloučil, že by se v řadách syrských vládních vojsk bojujících s "mezinárodními teroristy" mohli objevit ruští dobrovolníci se zkušenostmi z bojů v ukrajinském Donbasu. Tato jednotka by prý mohla být o síle praporu až brigády, tedy asi 800 až 3000 vojáků. Ruský prezident Vladimir Putin až dosud ruskou účast v pozemních operacích odmítal.
"Jak se zpívá v známé písni, komsomolce-dobrovolníky nezastavíš. Dozajista se v řadách syrské armády objeví jednotka z ruských dobrovolníků s bojovými zkušenostmi," řekl Komojedov agentuře Interfax ke zprávám, že po boku Syřanů už Rusové válčí. Prý si tak mohou vydělat pěkné peníze.
"Co je tam tahne? Kromě ideí samozřejmě peníze," poznamenal admirál. Připomněl také, že podle odhadů v řadách Islámského státu a dalších radikálních uskupení válčí 2500 až 5000 ruských občanů, vesměs Kavkazanů, a také obyvatel postsovětských středoasijských republik.
Interfax podotkl, že prý dobrovolníci v jednotkách Bašára Asada údajně dostávají 50 dolarů za den (asi 1200 Kč).
Britský ministr obrany: Rusové používají nenaváděnou munici
Bojové letouny Suchoj v posledních 24 hodinách uskutečnily 25 vzdušných operací a zničily především jedno velitelské stanoviště v provincii Hamá, muniční sklady a komunikační uzly v provincii Homs, obrněná vozidla v provincii Idlib a jedno velitelské stanoviště v provincii Latákíja.
Aktivitu ruského letectva kritizoval mimo jiné britský ministr obrany Michael Fallon, podle kterého existují důkazy, že Rusové používají nenaváděnou munici v obydlených oblastech, zabíjejí civilisty a bombardují FSA bojující proti Asadovi. Britský premiér David Cameron tvrdí, že většina ruských náletů se uskutečnila v těch částech Sýrie, jež neovládá IS, ale jiní odpůrci syrského režimu. Moskva obvinění odmítá.
Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii údajně na žádost svého dlouholetého spojence Bašára Asada. Lavrov v pondělí poznamenal, že naopak Irák Rusko o letecké údery proti pozicím Islámského státu na iráckém území nepožádal.
Nicméně nejmocnější šíitská formace v Iráku prohlásila, že by uvítala ruské letecké údery proti Islámskému státu i na iráckém území. "Doufáme, že uvidíme ruská bojová letadla, jak bombardují pozice Islámského státu v Iráku a všechny její zásobovací cesty se Sýrií. Velmi bychom uvítali podobnou ruskou intervenci s cílem vypudit IS z Iráku," řekl podle agentury Reuters člen vedení šíitských brigád.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist