Lídr republikánských předvolebních průzkumů Donald Trump by poslal v případě svého zvolení prezidentem všechny syrské uprchlíky přijaté Spojenými státy zpátky do Sýrie. Prohlásil to ve středu večer při debatě s více než třemi tisíci voliči ve městě Keene ve státě New Hampshire.

Jak Trump uvedl, nechce, aby USA umožnily pobyt syrským běžencům, protože existuje možnost, že může jít o přestrojenou velkou teroristickou armádu. "Může to být ISIS, fakt nevím," řekl republikánský kandidát na prezidenta, který je známý svými kontroverzními výroky.

ISIS je zkratkou používanou pro ozbrojence z hnutí Islámský stát, kteří v uplynulém roce obsadili rozsáhlá území v Iráku a Sýrii. Kvůli válce utekly ze země miliony Syřanů a mnozí z nich nyní hledají útočiště v Evropě. I Spojené státy se ale ocitly pod tlakem, aby přijaly mnohem více syrských běženců, poznamenal americký list The Washington Post.

"Viděli jste někdy takovou migraci?" ptal se na shromáždění s voliči Trump. "Jsou to všechno muži a vypadají, že jsou velmi silní… Je tam tolik mužů, není tam tolik žen. A já si říkám: Proč nebojují, aby zachránili Sýrii? Proč migrují po celé Evropě? Vážně," dodal.

Poté přišel americký miliardář s teorií, že může jít o maskované teroristy. Jak dodal, údajně prý existují návrhy, aby USA v příštích letech přijaly celkem 200 000 uprchlíků, což označil za "nepředstavitelné". "Vojenské taktiky jsou velmi zajímavé. Mohlo by jít o jeden z největších taktických triků všech dob. Armáda o 200 000 mužích, možná," prohlásil Trump.

Jestliže bude příští rok na podzim zvolen prezidentem, donutí prý všechny syrské běžence, aby Spojené státy opustili. Za tato slova si od publika vysloužil vůbec nejbouřlivější potlesk za celý večer. "Pojedou zpátky. A když prohraju, myslím, že tady zůstanou," dodal.

Trump podle aktuálních průzkumů vede pořadí 15 republikánských kandidátů přibližně o deset procentních bodů před nejbližšími soupeři. Realitní magnát s nejhlasitější kampaní mezi všemi republikány za své mnohdy velmi ostré výroky získal řadu kritiků v táborech republikánů i demokratů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist