Ruští senátoři ve středu jednomyslně odhlasovali možnost nasazení ruské armády v zahraničí. Šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov podle agentury Reuters řekl, že opatření se týká Sýrie, jejíž prezident Bašár Asad požádal Moskvu o pomoc, a zahrnuje pouze letectvo, nikoliv pozemní síly.

Horní komora parlamentu jednala o nasazení armády za hranicemi státu na žádost prezidenta Vladimira Putina.

Rada federace, která použití ruských vojenských sil v zahraničí schvaluje na základě ústavy, ve středz jednala za zavřenými dveřmi; pro usnesení bylo podle agentury Interfax 162 hlasujících, nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel.

Rusko upevňuje předmostí v Sýrii. Do válečné zóny posílá další zbraně a vojáky - čtěte ZDE

Ivanov prohlásil, že nasazení armády v cizině nesleduje "žádné zahraničně politické cíle", ale výhradně "národní zájmy Ruské federace". Moskva bude jednat v souladu s mezinárodním právem a ruské vojenské zapojení v Sýrii bude mít přesný časový rámec, řekl Ivanov.

Podle agentury AP se Putin v podobné věci na Radu federace naposledy obrátil, když Rusko na jaře 2014 anektovalo ukrajinský Krym.

Některá média už dříve informovala, že Rusko již zahájilo v Sýrii letecké údery, Kreml to ale odmítl potvrdit.

Moskva, která je dlouholetým Asadovým spojencem, tvrdí, že cílem současného výrazného posilování ruské vojenské přítomnosti v Sýrii není podpora Asada, ale boj proti Islámskému státu. Nasazení ruské armády v této blízkovýchodní zemi znepokojuje Západ.

O tom, že Rusko by se mohlo zapojit do leteckých úderů západních zemí proti Islámskému státu v Sýrii, hovořil Putin v úterý po setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou. Oba lídři se sešli na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku a šlo o jejich první setkání za více než dva roky v době zhoršených vztahů obou mocností.

Zatímco podle Obamy nemůže být Sýrie s Asadem v čele stabilní, Putin syrského prezidenta považuje za člověka, který je klíčový pro porážku teroristů. Do boje proti radikálům z IS v Sýrii se ve zvýšené míře zapojila i Francie.

Ke koordinaci operací proti IS má sloužit společné centrum, které v Bagdádu založily Rusko, Sýrie, Irák a Írán.

"Ať už bude jednotná koalice (proti IS), o čemž pochybuji, nebo nakonec koalice dvě, jedna americká a jedna ruská, své operace budou muset (účastníci leteckých úderů) koordinovat," řekl Reuters ruský vojenský expert Ivan Konovalov.