Francouzská armáda bude pokračovat v leteckých úderech proti organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii. Oznámil to v pondělí podle agentury AFP francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Francie se takto podle něj hodlá dál bránit proti hrozbám ze strany IS.

"Budou další údery, budou další kroky v zájmu naší ochrany. Cílem je zabránit, aby tyto výcvikové tábory pro zahraniční bojovníky pokračovaly a připravovaly teroristy, kteří by přicházeli sem do Francie či jinam do Evropy a útočili na nás," řekl stanici BFMTV ministr.

Francie v neděli poprvé letecky udeřila na pozice IS v Sýrii. Prezident François Hollande, který je v New Yorku, novinářům upřesnil, že francouzské stroje zasáhly a zničily výcvikový tábor islamistů u Dajr az-Zauru na východě země. Útočilo současně pět stíhaček typu Rafale.

"Když takto útočíme, jednáme v sebeobraně. Útočíme, abychom se bránili, abychom zajistili naši vlastní bezpečnost. Máme důkazy, že ve výcvikových táborech IS v Sýrii se připravují a organizují zahraniční bojovníci, jejichž úkolem není bojovat na Blízkém východě, ale páchat atentáty v Evropě a na našem vlastním území," vysvětlil francouzský ministr. Kromě jiného to podle něj ukázaly výslechy džihádistů, kteří se vrátili do Francie.

Francie se v rámci koalice vedené Spojenými státy dosud podílela pouze na leteckých úderech na pozice islamistů v Iráku. Na počátku září ale zahájila monitorovací lety i nad Sýrií.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist