Skupina syrských povstalců, kterou cvičí a podporuje americká armáda, předala techniku, munici a další vojenské vybavení islamistické frontě an-Nusra, hlásící se k teroristické organizaci al-Káida. Uvedl to v pátek mluvčí Centrálního velení amerických ozbrojených sil na Blízkém východě Patrick Ryder. Skupina zvaná Nové syrské ozbrojené síly (NSF) nebo Divize 30 předala islamistické milici an-Nusra vozy a munici výměnou za bezpečný průchod jejím územím, uvádí se ve sdělení armády.
"Pokud jsou tyto zprávy přesné, je to velmi znepokojivé porušení směrnic programu pro výcvik a materiální vybavení (syrských povstalců, které USA řadí k takzvané umírněné opozici)," uvedl Ryder podle agentury Reuters. Podle něj předali vycvičení příslušníci NSF prostředníkovi an-Nusry 21. až 22. září zhruba čtvrtinu vybavení, které od Američanů dostali.
Syřané nechtějí bojovat s islamisty
Zpráva je nejnovější známkou potíží snah USA a jejich spojenců o výcvik syrských bojovníků proti islamistům. USA zahájily výcvik syrských povstalců v květnu a počítaly s tím, že jím ročně projde 5400 dobře vybraných lidí, kteří pak budou využitelní pro pozemní boje v Sýrii. Mnozí uchazeči ale byli vyloučeni při výběru jako nevhodní. Z dřívějších zpráv vyplývá, že pro výcvik není dost adeptů a že mnozí odmítají podmínku, že budou bojovat proti islámským radikálům, nikoli proti režimu prezidenta Bašára Asada.
V první vycvičené skupině bylo údajně okolo 60 příslušníků umírněné opozice. Některé z nich během léta unesla an-Nusra, postupně některé propustila a varovala ostatní povstalce, aby se do amerického programu nezapojovali. Divize 30 poté příslušníky an-Nusry označila za bratry.
Americký generál Lloyd Austin, který dohlíží nad jednotkami USA na Blízkém východě, minulý týden v Kongresu uvedl, že americký program výcviku syrských rebelů zatím nenaplnil očekávané cíle a že bojů se nyní účastní jen hrstka vycvičených Syřanů. Náměstkyně amerického ministra obrany Christine Wormuthová v senátním výboru pro armádu řekla, že v programu je asi 100 až 120 povstalců. Jiní američtí činitelé Reuters řekli, že program výcviku se nyní přehodnocuje, což by mohlo vést k jeho omezení a změně koncepce.
K syrské umírněné opozici, která zahájila boje proti Asadovi v roce 2011, se přidaly skupiny zradikalizovaných muslimů, jako je an-Nusra nebo Islámský stát (IS). Těm jde o to, aby získaly území, které budou spravovat podle islámských zákonů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist