Skupina syrských povstalců, kterou cvičí a podporuje americká armáda, předala techniku, munici a další vojenské vybavení islamistické frontě an-Nusra, hlásící se k teroristické organizaci al-Káida. Uvedl to v pátek mluvčí Centrálního velení amerických ozbrojených sil na Blízkém východě Patrick Ryder. Skupina zvaná Nové syrské ozbrojené síly (NSF) nebo Divize 30 předala islamistické milici an-Nusra vozy a munici výměnou za bezpečný průchod jejím územím, uvádí se ve sdělení armády.

"Pokud jsou tyto zprávy přesné, je to velmi znepokojivé porušení směrnic programu pro výcvik a materiální vybavení (syrských povstalců, které USA řadí k takzvané umírněné opozici)," uvedl Ryder podle agentury Reuters. Podle něj předali vycvičení příslušníci NSF prostředníkovi an-Nusry 21. až 22. září zhruba čtvrtinu vybavení, které od Američanů dostali.

Syřané nechtějí bojovat s islamisty

Zpráva je nejnovější známkou potíží snah USA a jejich spojenců o výcvik syrských bojovníků proti islamistům. USA zahájily výcvik syrských povstalců v květnu a počítaly s tím, že jím ročně projde 5400 dobře vybraných lidí, kteří pak budou využitelní pro pozemní boje v Sýrii. Mnozí uchazeči ale byli vyloučeni při výběru jako nevhodní. Z dřívějších zpráv vyplývá, že pro výcvik není dost adeptů a že mnozí odmítají podmínku, že budou bojovat proti islámským radikálům, nikoli proti režimu prezidenta Bašára Asada.

V první vycvičené skupině bylo údajně okolo 60 příslušníků umírněné opozice. Některé z nich během léta unesla an-Nusra, postupně některé propustila a varovala ostatní povstalce, aby se do amerického programu nezapojovali. Divize 30 poté příslušníky an-Nusry označila za bratry.

Americký generál Lloyd Austin, který dohlíží nad jednotkami USA na Blízkém východě, minulý týden v Kongresu uvedl, že americký program výcviku syrských rebelů zatím nenaplnil očekávané cíle a že bojů se nyní účastní jen hrstka vycvičených Syřanů. Náměstkyně amerického ministra obrany Christine Wormuthová v senátním výboru pro armádu řekla, že v programu je asi 100 až 120 povstalců. Jiní američtí činitelé Reuters řekli, že program výcviku se nyní přehodnocuje, což by mohlo vést k jeho omezení a změně koncepce.

K syrské umírněné opozici, která zahájila boje proti Asadovi v roce 2011, se přidaly skupiny zradikalizovaných muslimů, jako je an-Nusra nebo Islámský stát (IS). Těm jde o to, aby získaly území, které budou spravovat podle islámských zákonů.

Související