V nedělních předčasných parlamentních volbách v Řecku zvítězila levicová Syriza expremiéra Alexise Tsiprase se ziskem 35,47 procenta hlasů před konzervativní Novou demokracií. Opoziční stranu volilo 28,09 procenta občanů.

Oznámilo to v pondělí ráno řecké ministerstvo vnitra na základě sečtení 99,44 procenta hlasů.

V třísetčlenném parlamentu bude mít Syriza 145 křesel, zatímco Nová demokracie jen 75.

Nedělních voleb se zúčastnilo 56,5 procenta oprávněných voličů, tedy méně než v lednu, kdy Tsiprasova Syriza zvítězila při volební účasti 63,6 procenta.

Syriza už v neděli naznačila, že obnoví koalici s malou pravicovou stranou Nezávislí Řekové, která díky obdrženým 3,69 procenta hlasů získá deset poslaneckých mandátů.

Na třetím místě v nedělních volbách znovu skončil neonacistický Zlatý úsvit se ziskem 6,99 procenta odevzdaných hlasů. Socialistická strana PASOK získává 6,28 procenta a řečtí komunisté (KKE) mají 5,55 procenta.

Do parlamentu se dostanou ještě centristická strana To Potami a Centristická unie. Lidová jednota, která se před volbami odštěpila od Syrizy, zůstala pod tříprocentní hranicí pro vstup do parlamentu.

"Nedávný vývoj jasně ukázal, jak může nestabilita na jednom konci Evropy rozkolísat dění v ostatních zemích. Potřebujeme proto Řecko konsolidované a stabilní, které bude mít dostatek sil, aby zůstalo součástí eurozóny a bylo rovněž schopno přispívat k ochraně vnější hranice schengenského prostoru," reagoval na vítězství Syrizy český premiér Bohuslav Sobotka.

Tsiprasovi popřál hodně úspěchů, protože svou zemi "povede v nelehké době, která se díky uprchlické krizi stává ještě komplikovanější".

Jasné vítězství Syrizy mu podle Sobotky ale dává silný mandát k dodržení podmínek záchranného programu a splnění úsporných opatření.

Tsipras se svou vládou podal demisi 20. srpna poté, co přistoupil na podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli. Předčasné volby vypsal s tím, že potřebuje silný mandát, aby mohl realizovat reformy a úsporná opatření, jejichž zavedení muselo Řecko slíbit výměnou za schválení záchranného programu v sumě až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).

On-line reportáž z řeckých voleb:

 

 

Související