Ruská vojenská podpora režimu syrského prezidenta Bašára Asada povede k prohloubení a prodloužení konfliktu v Sýrii. V telefonátu to šéfovi ruské diplomacie Sergeji Lavrovovi řekl jeho americký protějšek John Kerry. Byl to za minulých deset dní jejich už třetí telefonický rozhovor. Podle agentury AP nové zprávy o ruských zbrojních zásilkách do Sýrie Bílý dům zaskočily. Příští týden se kvůli tomu do Moskvy vydá izraelský premiér Benjamin Netanjahu, aby tlumočil znepokojení nad shromažďováním arzenálu v blízkosti Izraele.

Kerry prohlásil, že postup Ruska "podkopává společný cíl, jímž je boj proti extremismu". Kerry také řekl, že je třeba najít řešení situace přípravou přechodného politického období v Sýrii.

Rusko se stále hlásí k tomu, že je spojencem Asada, a tvrdí, že zbrojní dodávky jsou určené k boji proti Islámskému státu (IS).

Podle prohlášení amerického ministerstva zahraničí Kerry v telefonátu prohlásil, že "USA jsou rozhodnuty bojovat v koalici 60 zemí proti IS, avšak Asad nemůže být spolehlivým členem této koalice". "USA uvítají konstruktivní ruskou účast v boji proti IS," sdělil Kerry.

Podle Lavrova Rusko usiluje o vytvoření "jednotné fronty" pro boj proti teroristickým skupinám v Sýrii. Asad pod pojem teroristé ale řadí také opozici, s níž USA spolupracují.

To, že Rusko hodlá Asada vojensky nadále podporovat, řekl v úterý také prezident Vladimir Putin. Prohlásil, že bez ruské pomoci by situace v Sýrii byla nyní horší a proud uprchlíků, kteří míří do Evropy, ještě větší.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest označil podporu Asada ze strany Moskvy za "prohranou sázku". O cílech politiky Ruska v Sýrii prohlásil, že jsou "spíše nejasné". Moskva podle něj ze Sýrie učinila svůj satelit. Může to prý znamenat, že Putin sleduje spíš dlouhodobý cíl, ale jaký, to není podle Earnesta "zcela jasné".

Mluvčí Pentagonu řekl, že množství ruského vojenského vybavení, které míří do syrské Latákíje, navozuje dojem, že Moskva tam chce vybudovat předsunutou operační základnu a letiště.

Netanjahu byl naposledy v Moskvě v roce 2013. Příští týden tam pojede jednat s Putinem a podle svého úřadu vyjádří znepokojení nad předáváním moderní vojenské technologie do Sýrie. Některé z těchto zbraní mohou podle Izraele padnout do rukou libanonskému Hizballáhu a dalším organizacím bojujícím proti Izraeli.

Podle západních zdrojů je mezi převáženou technologií také pokročilý raketový protiletadlový systém SA-22. Mají ho obsluhovat ruští vojáci a cílem je zřejmě posílit obranu letecké základny u syrské Latákíje, což je Asadova bašta. Izrael do bojů v Sýrii nezasahoval, ale několikrát bombardoval kolony se zbraněmi určenými údajně Hizballáhu.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist