Levicová formace Syriza bývalého řeckého premiéra Alexise Tsiprase si před parlamentními volbami v Řecku udržuje těsný náskok nad svým hlavním konzervativním soupeřem Novou demokracií. Ukázaly to v sobotu tři průzkumy veřejného mínění. Podle čtvrté ankety se obě strany dělí o první místo, informovala agentura Reuters. Předčasné volby budou v Řecku 20. září.

Výsledky průzkumů zveřejní čtyři řecké listy ve svých nedělních vydáních. Podle tří z nich vedla Syriza nad svým nejvážnějším soupeřem o 0,3 až 0,7 procentního bodu a volilo by ji zhruba 26 procent oslovených.

Podle čtvrtého průzkumu by každá ze stran získala 31 procent. Tento průzkum, který uskutečnila agentura Public Issue pro list Avji, zahrnoval i dosud nerozhodnuté voliče.

V průzkumech, které se tento měsíc dosud objevily, tvořili právě nerozhodnutí voliči třetí největší skupinu voličů. Podle většiny nejnovějších průzkumů jich může být až více než 14 procent.

Experti očekávají, že někteří z nich se rozhodnou po pondělní televizní debatě, ve které se utkají Tsipras a prozatímní šéf Nové demokracie Vangelis Meimarakis.

V Řecku nyní vládne úřednický kabinet premiérky Vasiliki Thanosové. Jejím úkolem je dovést zemi k volbám.

Související