Levicovou stranu Syriza by podle posledního průzkumu veřejného mínění před nadcházejícími parlamentními volbami v Řecku volilo 28,5 procenta dotázaných. Konzervativní Nová demokracie (ND), nejvážnější konkurent Syrizy, v anketě listu Efimerida ton Syntakton zaostává o pět procentních bodů.

Předčasné volby se budou v Řecku konat 20. září.

Obě strany si oproti předchozímu průzkumu z 25. a 26. srpna polepšily. Syriza bývalého premiéra Alexise Tsiprase tehdy vedla s 23 procenty, Nová demokracie měla 19,5 procenta.

Tsipras podal se svou vládou demisi 20. srpna, předtím ještě vyjednal podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli. Po tomto kroku se rozhodl pro nové předčasné volby, protože prý vyčerpal svůj mandát z předčasných voleb, které se konaly letos v lednu.

Z průzkumů rovněž vyplývá, že populističtí Nezávislí Řekové, kteří byli Tsiprasovým koaličním partnerem, se do zákonodárného sboru možná vůbec nedostanou.

Naopak nově vzniklá Levicová jednota, která se kvůli odmítavému postoji k dohodě s eurozónou odštěpila od formace SYRIZA, by do parlamentu mohla proniknout se zhruba čtyřmi procenty hlasů. Pro vstup do řeckého parlamentu musí strana získat nejméně tři procenta hlasů.

V parlamentu by měli usednout ještě neonacisté ze Zlatého úsvitu, kteří asi budou opět třetí nejsilnější stranou, komunisté, liberálové ze strany Potami (Řeka), socialisté a nově i centristé. Všechny tyto strany by mohly dostat od šesti po zhruba 20 poslaneckých míst.

V Řecku nyní vládne úřednický kabinet premiérky Vasiliki Thanosové. Jejím úkolem je dovést zemi k volbám.

Související