Další napjatá situace mezi policií a běženci zavládla v pondělí večer na řeckém ostrově Lesbos. Policisté s obušky se tu snažili zvládnout skupinu migrantů, kteří se pokoušeli nastoupit na trajekt do Atén. Podle agentury AFP se na plavidlo vypravené řeckou vládou hodlalo nalodit zhruba 2500 běženců.

Policisté navzdory podpoře členů pobřežní stráže měli problém dav zastavit. Lidé po jejich volání "ustupte" nadále postupovali kupředu, aby mohli pokračovat ve strastiplné cestě do západní Evropy.

"Jsem tady už osm dní, devět dní, už si ani nedokážu vzpomenout," uvedl podle agentury AFP student inženýrství Aladdín, který se chce shledat se svým bratrem usazeným v Německu. "Někteří jsou tady 14 nebo 15 dní," uvedl také.

Podle řeckého ministra pro imigrační politiku Janise Muzalase má situace na východoegejském Lesbu nyní "skutečně blízko k explozi". Ostrov nedaleko tureckých břehů nese hlavní nápor přílivu uprchlíků utíkajících před konfliktem nebo chudobou.

V současnosti se jich zde tísní mezi 15 a 17 tisíci, což představuje zhruba pětinu ostrovní populace, řekl Muzalas v pondělním vysílání rozhlasové stanice To Vima.

Vyčerpání je podle AFP patrné jak na straně běženců, tak u obyvatel ostrova. Řecké úřady v neděli zadržely dva sedmnáctileté obyvatele ostrova za to, že házeli zápalné láhve na syrské rodiny, které se utábořily v parcích. Pořádkové jednotky za pomoci obušků rozehnaly skupinu běženců čekajících na registraci, aby tak zamezily střetům mezi Afghánci a Syřany, kteří mají v tomto procesu přednost.

Úřady v Aténách podnikly v neděli několik mimořádných opatření, aby urychlily přesun běženců do řecké metropole a usnadnily další nakládání s nimi.